Brža registracija biznisa za smanjenje nezaposlenosti i bolje poslovno okruženje

Brža registracija biznisa doprinosi smanjenju nezaposlenosti, razvoju privrede, većim ulaganjima i boljem poslovnom okruženju i, stoga,  Reformskom agendom predviđena je uspostava jednošalterskog sistema registracije poslovnih subjekata (one stop shop) koja podrazumijeva izmjenu i dopunu niza zakona i podzakonskih akata, između ostalog, i Zakona o privrednim društvima.

U tom smislu, Vlada FBiH je formirala radnu grupu za uspostvaljanje jednošalterskog sistema poslovanja, kao i radnu grupu za izradu teksta prednacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privrednim društvima. Na ovaj način stvaraju se i pretpostavke za unapređenje zakona koji reguliše registraciju poslovnih subjekata.

Armin Alijagić, predsjednik grupacije „Naša perspektiva“ koja već osam godina involvira dijasporu u ekonomski razvoj BiH, naglašava da je velika šteta i gubitak novca što je proces registracije preduzeća komplikovan.

– Da biste registrovali firmu potrebno je više od 60 dana, a to je velika šteta za BiH. Da je proces registracije kraći i lakši, bilo bi mnogo više investicija u ovu zemlju. Mi se stalno susrećemo s ljudima iz dijaspore koji se žale na proces registracije preduzeća, ali i na sveobuhvatno poslovno okruženje u BiH. Smatra da bi sveukupni ekonomski rast BiH bio mnogo veći ukoliko bi poslovno okruženje bilo bolje. Teško je reći koliko novca na ovaj način gubimo, li sigurno su u pitanju milioni, a možda i milijarde – izjavio je Alijagić.

Stručni skup su organizirali Udruženje „Nezavisni biro za razvoj“ (NBR) Gradačac i Udruženje za poduzetništvo  i posao „Link“ Mostar  u sklopu aktivnosti programa odživosti razvoja civilnog društva u BiH (CSSP) koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Ova dva udruženja su ranije uputila inicijativu sa prijedlozima za izmjenu i dopunu Zakona o privrednim društvima .

The post Brža registracija biznisa za smanjenje nezaposlenosti i bolje poslovno okruženje appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.