Čavara: Ustavni sud FBiH ima kvorum za rad današnjim imenovanjem tri suca (VIDEO)

Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara izrazio je zadovoljstvo što je Dom naroda Parlamenta FBiH okončao izbor sudija Ustavnog suda FBiH i imenovao troje sudaca – Ajšu Softić, iz reda bošnjačkog naroda, Mirka Milićevića, iz reda hrvatskog naroda, kao i Branimira Orašanina, kandidata iz reda srpskog naroda.

– Dosta se danas izvadilo iz konteksta što je rečeno, ja sam rekao da je procedura jasno definirana Ustavnom, koja definira da predsjednik Federacije imenuje suce Ustavnog suda FBiH na prijedlog Viskog sudskog i tužilačkog vijeća i uz suglasnost potpredsjednika FBiH predlaže Domu naroda na potvrdu – rekao je Čavara.

Na osnovu ovog imenovanja, ističe, da je popunjeno Vijeće za vitalni nacionalni interes i da Ustavni sud može normalni raditi i da ima kvorum za rad.

Podsjetio je da su na listu za troje imenovanih sudija dali saglasnost potpredsjednici Federacije Melika Mahmutbegović i Milan Dunović, ali da se nisu složili o izboru četvrtog sudije, Dubravka Čampare.

– Oni su rekli da su spremni dati suglasnost na tri kandidata s obzirom da se procedura ne može dalje nastaviti i da bi došli u situaciju da nemamo Ustavnog suda. Onda sam donio odluku koja sadrži tri, a ne četiri imena – kazao je Čavara.

S obzirom da prijedlog za četvrtog sudiju nije dostavljen Domu naroda, delegati će se u nastavku sjednice izjasniti o jednom najviše ranigiranom kandidatu sa lista kandidata VSTV-a.

The post Čavara: Ustavni sud FBiH ima kvorum za rad današnjim imenovanjem tri suca (VIDEO) appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“ U velikoj sali Bosanskog kulturnog centra …

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.