Čerkez: Omikron soj nije detektovan u BiH, ali to ne znači da ga nema

Doktor Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, obraćajući se poslanicima na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, rekao je da se nastavlja smanjenje broja oboljelih, manje je hospitalizacija, te se u bolnicama u ovom trenutku nalaze 422 pacijenta dok je na respiratoru 25 osoba.

– Povećana je smrtnost za 5,5 posto. Rizici postoje, a mjere ostaju iste kao i do sada. Kantoni su dobili mogućnost da uvedu VPT pravilo. Što se tiče blagdana, postoje naredbe. Sukladno tome svako okupljanje iznad 50 osoba u zatvorenom i iznad 100 osoba na otvorenom prostoru traži saglasnost za VPT pravilo. Rizici su povećani posebno kada govorimo o omikronu koji kod nas nije detektovan, što ne znači da nije prisutan. Vakcinacija ide sporo pa je 29,45 posto osoba primilo jednu dozu, 26,30 posto obje doze dok je 0,76 posto vakcinisanih sa trećom dozom. Na to trebamo dodati oko deset posto ljudi koji su se vakcinisali u susjedstvu, kaže dr. Čerkez.

Prema njegovim riječima i dalje je problem nadzor.

– Mjere se poštuju na individualnoj osnovi, a ovo ostalo nit ima nadzora nit se prati nadzor nad provođenjem mjera niti ima informacija prema Federalnom Kriznom stožeru. Uprkos tome BiH ima veću stabilnost u odnosu na susjedne zemlje i zemlje u Evropi, navodi dr. Čerkez.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.