Cijene goriva u BiH padaju, ovo su nove

Federalno ministarstvo trgovine zaprimilo je u posljednjih sedam dana, odnosno od 12. do 18. aprila, 496 obavještenja za smanjenje cijene benzina i dizela, potvrđeno je Feni iz tog ministarstva.

Kako su naveli, raspon maloprodajnih cijena naftnih derivata na dan 19. aprila ove godine u Federaciji BiH za premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosi od 2,46 do 3,11 KM po litru, a za dizel BAS EN 590 (10 ppm) od 3,01 do 3,31 KM po litru.

Inače, prosječna maloprodajna cijena naftnih derivata u Federaciji BiH 31. marta ove godine za premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosila je 2,87 KM po litru, a za dizel BAS EN 590 (10 ppm) 3,15 KM po litru.

Prosječna maloprodajna cijena naftnih derivata u Federaciji BiH na dan 19. aprila ove godine za premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosi 2,85 KM po litru, a za dizel BAS EN 590 (10 ppm) 3,09 KM po litru. U toku marta ove godine, prema sublimiranim rezultatima Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP) i svih deset kantonalnih inspekcija, izvršeno je 1.155 inspekcijskih nadzora u okviru kojih su konstatovane nepravilnosti za koje će biti izdato 430 prekršajnih naloga s finansijskim teretom od 352.800 maraka.

Subjektima kod kojih su uočena blaga odstupanja izdato je 137 rješenja o otklanjanju nedostataka.

Od ukupnog broja, federalni tržišno, turističko-ugostiteljski inspektori izvršili su 153 inspekcijska nadzora u kojima su utvrđene 82 nepravilnosti, što podrazumijeva izdavanje 159 prekršajnih naloga s finansijskim teretom od 148.850 KM. U svrhu praćenja i održavanja stanja u skladu s mjerama propisanim odlukama Vlade FBiH, inspektori FUZIP izvršili su i 94 kontrolna nadzora.

Inače, Vlada Federacije BiH na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, donijela je Odluku o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate kojom je propisala privrednim društvima koja obavljaju trgovinu na veliko maksimalnu visinu marži u apsolutnom iznosu od 0,06 KM/litru derivata, a privrednim društvima koja obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima maksimalnu visinu marže u apsolutnom iznosu od 0,25 KM/litru derivata.

Predmetna Odluka je na snazi i primjenjuje se od 3. aprila 2021. godine, a kontrolu nad njenom primjenom vrše federalni i kantonalni tržišni inspektori u kontinuitetu.

Iz Federalnog ministarstva trgovine naglasili su kako je intenzitet inspekcijskih kontrola nad primjenom Odluka o mjerama neposredne kontrole cijena od sredine februara mjeseca 2022. godine značajno pojačan.

The post Cijene goriva u BiH padaju, ovo su nove appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Kamenolom, Bageri, AI Ilustracija uz clanak

Ministarstvo privrede TK odbacilo zahtjev za eksploataciju kamena krečnjaka u Špionici

Ministarstvo privrede TK odbacilo zahtjev za eksploataciju kamena krečnjaka u Špionici Srebrenik, 11. decembar 2024. …

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“ U velikoj sali Bosanskog kulturnog centra …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.