Čović: Bili smo veoma blizu, ali potrošio sam sav svoj optimizam u posljednjih šest mjeseci

Predsjednik HDZ Dragan Čović nakon završetka pregovora u Neumu kazao je da je on potrošio svoj optimizam, i da očekuje da se pregovori nastave u narednih sedam do 10 dana.

“Određeni iskorak postoji, neki će kazati ostalo je još malo razlika, imamo jedan dobar osnov, sad smo imali konkretne inicijative”, rekao je Čović.

Dodao je da je prijedlog izbora članova Predsjedništva BiH prvi put došao i sa bošnjačke strane. Istakao je da su oko Doma naroda FBiH i Predsjedništva BiH bili “jako, jako” blizu. Dodao je da je to blizu u istoj mjeri kako su bili blizu u šestom mjesecu prošle godine.

“Kako dalje, to je pravo pitanje, Ovaj format je završen. Ostalo je da pokušamo u 7 do 10 dana riješiti pitanja. Moj optimizam je potrošen u ovih 6 mjeseci. S ovim ljudima nema više smisla raditi”, istakao je Čović.

Rekao je da u osnovi sve ono što su stavili sebi u zadatak nisu uradili, te da ulazimo u izbornu godinu nepripremljeni za izborni proces.

O prijedlogu HDZ-a za Dom naroda FBiH kazao je da se on zalaže za model 16+1, što bi u praksi značilo da se 16 delegata po klubovima biraju po osnovu brojnosti.

Dodao je da je HDZ predložio da ako se ne mogu izabrati predsjednik i potpredsjednici Federacije BiH koji biraju mandatara Vlade FBiH da se nakon određenog perioda raspišu novi izbori, s čim su se i drugi složili.

Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990. rekao je da u Neumu nije ostvaren poseban napredak.

“Nažalost, stvari su ostale prilično slične, jedno što je urađeno je da su indentificirani problem na jasan i otvoren način ali nije bio prostora da se dođe do finalnog dogovora”, rekao je Cvitanović.

The post Čović: Bili smo veoma blizu, ali potrošio sam sav svoj optimizam u posljednjih šest mjeseci appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.