U Hotelu „Lukavac“, održana je radionica za članove Mreže za smanjenje rizika od poplava u okviru projekta „Održivi oporavak na lokalnom nivou“, kojeg implementira World Vision, sredstvima Evropske unije. Radi se o sredstvima od 220.000 eura za pet općina i to: Lukavac, Gračanicu, Srebrenik, Kalesiju, sve iz FBiH i Petrovo iz RS.
Na početku radionice, prisutnima se obratio Sveto Đurđević, projekt menadžer na projektu, koji je prisutne upoznao sa projektom i aktivnostima koje će e provoditi u okviru njega.
„Projekat se može podijeliti u dvije grupe aktivnosti, prva je fokusirana na revidiranje planske dokumentacije vezane za oblast zaštite i spašavanja, tačnije revidiranje dokumenta Plan zaštite i spašavanja, sa akcentom na poplave. Drugi dio aktivnosti, odnosi se na male okolišne akcije, koje pretpostavljaju čišćenje riječnih korita, kanala, pošumljavanje, saniranje manjih klizišta, kazao je Đurđević.
Mujo Rančić iz Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, u ulozi konsultanta World Vision-a, na današnjoj radionici je prezentirao Procjenu rizika na globalnom nivou i okvir za smanjenje rizika od katastrofa (period 2015.-2030. Sendai), Procjenu rizika i plan zaštite i spašavanja na državnom, entitetskom, kantonalnom i općinskom nivou – legislativa i trenutno stanje, te Procjenu rizika, matricu rizika – način i metodi izrade.
Nakon prezentacije, članovi radne gtupe i predstavnici MZ općine Lukavac, radili su ugrupama na izgradnji povjerenja na lokalnom nivou, te mogućnostima za rješavanje problema, kao i izazovima i rješenjima na lokalnom nivou sa gledišta civilne zaštite.
Sadržaj preuzet sa stranice Lukavac.ba Srebrenik.NETwork
OznakeGradska hronika Komsiluk lukavac srebrenik
Također provjerite
Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?
[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …
Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika
Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.