Defektolozi angažovani i u srednjim školama TK

Vlada je danas prihvatila tekst Aneksa Sporazuma o međusobnoj saradnji u realizaciji Programa sufinansiranja zapošljavanja odgovarajućeg stručnog kadra za djecu sa poteškoćama u razvoju u osnovnom obrazovanju u redovnoj nastavi u Federaciji BiH, čime se omogućava zapošljavanje 12 defektologa različitog profila u 12 redovnih srednjih škola na 40% radnog vremena u periodu 1.10.2019. godine do 31.12.2019. godine, te od 1.2.2020. godine do 31.5.2020.godine, a u cilju podrške učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama u redovnim srednjim školama.

Za realizaciju ovog programa bit će potrebno za sedam mjeseci za 12 defektologa, anagažovanih na 40% radnog vremena, osigurati ukupna sredstva u iznosu od 65.814,00 KM. Od ovog iznosa Federalni zavod za zapošljavanje će, putem Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona, uplatiti 50.400,00 KM, a nedostajuća sredstva za realizaciju Programa finansirat će se iz Budžeta Tuzlanskog kantona u iznosu od 15.414,00 KM, odnosno u 2019.godini 6.606,00 KM, a u 2020.godini 8.808,00 KM.

Radi se o realizaciji sporazuma Federalnog zavoda za zapošljavanje Sarajevo, Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona i Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona kojim je uspostavljena uzajamna saradnja radi efikasnog realiziranja Programa sufinansiranja zapošljavanja odgovarajućeg stručnog kadra za djecu sa poteškoćama u razvoju u srednjem obrazovanju u redovnoj nastavi u Federaciji BiH. (RtV SLON)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.