Delegacija Svjetske banke posjetila Srebrenik

Voditelj projekta Svjetske banke za sanaciju šteta od poplava u BiH Ko Takeuči, zajedno s predstavnicima Federalnog ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, posjetio je Srebrenik.

Na sastanku s načelnikom općine Srebrenik Nihadom Omerovićem i njegovim saradnicima bilo je riječi o realizaciji projekata sanacije šteta od katastrofalnih poplava koje su u maju i avgustu 2014. godine zahvatile područje ove općine. Kako je istaknuto na sastanku, sredstvima Svjetske banke finansirana je sanacija poplavljenih stambenih i drugih objekata te projekti sanacije klizišta, regulacije riječnih korita i sanacije oštećene putne mreže i ostale infrastrukture na području ove općine.

U projekte sanacije šteta od katastrofalnih poplava na području srebreničke općine, rečeno je na sastanku, Svjetska banka je uložila 1,78 miliona maraka. Utisci predstavnika Svjetske banke o stanju na terenu su više nego pozitivni, što otvara vrata za nastavak saradnje s ovom finansijskom institucijom, ali i drugim donatorima na obnovi uništene infrastrukture.

Kako je istakao načelnik Omerović, u narednom periodu prioritet će imati izgradnja stambenih objekata za porodice čije su kuće potpuno uništene, obnova putne infrastrukture i projekti usmjereni na prevenciju novih poplava.

VIDEO – https://www.facebook.com/189103791144220/videos/1342881852433069/

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.