Desir: Alarmantni znakovi da sigurnost novinara u BiH mora biti unaprijeđena

Sloboda medija u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine ostala je ranjiva i predmet različitog tipa pritiska. Napadi protiv medijskih profesionalaca, uključujući premlaćivanje novinara BNTV Vladimira Kovačevića, alarmantni su znakovi da sigurnosna situacija za novinare mora biti unaprijeđena.

Ovo je izjavio predstavnik Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) za slobodu medija Harlem Desir, naglašavajući kako je uočio da negativna retorika protiv medija, naročito tokom izbornog perioda, stvara klimu straha i nesigurnosti u medijskoj zajednici u BiH.

Osim toga, naveo je, javni RTV sistem, uključujući njegovu političku nezavisnost i stabilnu finansijsku održivost, bio je jedno od glavnih pitanja koje treba hitno riješiti.

”Uloga Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) i Vijeća za štampu je od ključne važnosti u osiguranju medijskog pluralizma i ispravnog funkcioniranja sistema medijske samoregulacije”, istakao je Desir.

Po njegovom mišljenju, u 2019. godini, osim ovih pitanja, sigurnost novinara na internetu, posebno novinarki, kao i uticaj vještačke inteligencije na slobodu izražavanja, nastavit će biti izazov za sve zemlje regiona.

”Moj ured još jednom pozdravlja i ohrabruje sve države članice OSCE-a, uključujući BiH, da implementiraju odluku Ministarskog vijeća o sigurnosti novinara usvojenu prošlog mjeseca u Milanu”, poručio je predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desir.

Naime, odlukom Ministarskog vijeća sa sastanka u Milanu, između ostalog, države članice se pozivaju da prekinu nekažnjivost zločina počinjenih protiv novinara osiguravajući odgovornost kao ključni element u sprečavanju budućih napada, uključujući da agencije za provođenje zakona provode brze, efikasne i nepristrasne istrage o aktima nasilja i prijetnji protiv novinara, kako bi se svi odgovorni priveli pravdi, te osigurati da žrtve imaju odgovarajući pristup pravnoj zaštiti.

Od političkih lidera, javnih zvaničnika i vlasti se traži da se uzdrže od zastrašivanja i prijetnji, te da nedvosmisleno osude nasilje protiv novinara kako bi se smanjili rizici ili prijetnje s kojima se novinari mogu suočiti te izbjeći potkopavanje povjerenja u kredibilnost novinara, kao i poštovanja važnosti nezavisnog novinarstva.

DK

The post Desir: Alarmantni znakovi da sigurnost novinara u BiH mora biti unaprijeđena appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“ U velikoj sali Bosanskog kulturnog centra …

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.