Dileme oko novog Zakona: Hoće li biti povećana stopa PDV-a

Nekoliko je dilema koje još nisu razjašnjenje a tiču se novog Zakona o PDV-u.

Treba li ostati jedinstvena stopa od 17 posto, ili je možda treba povećati, kao u Hrvatskoj, gdje je 25 posto, ili treba uvesti diferenciranu stopu za pojedine robe i usluge, kao što je to u većini europskih zemalja.

Poslovna zajednica ima još jedan zahtjev, a to je da se PDV plaća do 20. u mjesecu, a ne do desetog kao do sada. To im je, kažu, predstavljalo veliko financijsko opterećenje. Izmjene Zakona o PDV-u godinama su u sferi polemika. Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegetija je taksativno naveo i tu zadaću u svom ekspozeu, ali nije ulazio u detalje oko eventualnog povećanja stope. No, premijer Republike Srpske je konkretan. Traži diferenciranu stopu PDV-a.

Zašto se teško donose odluke o promjeni Zakona o PDV-u? Zato što se od indirektnih poreza pune svi budžeti u zemlji. Samo prošle godine je prikupljeno 8 milijardi maraka.

Evo koliko si izvršne vlasti ovisne o tom novcu:

Budžet institucija BiH 2019. iznosio je 966 miiona maraka. Od toga, od indirektnih poreza je napunjen sa 750 miliona. Prema, tome, bez PDV-a, nema ni plaća zaposlenima u državnoj službi. Skoro polovica prihoda entitetske blagajne Republike Srpske ove godine otpada na indirektne poreze. Od skoro tri milijarde očekivanih prihoda, 1,4 milijarde je od PDV-a i akciza. Penzije, plaće, infrastruktura, vraćanje kredita. Sve se to financira, u najvećoj mjeri, od prikupljenog PDV-a.

Milijardu i 600 miliona maraka Federacija BiH očekuje u svom proračunu u ovoj godini, a ovaj entitet planira da 2020. raspolaže sa ukupno 3,7 milijardi maraka ukupnih prihoda od poreza. Sada imamo različita viđenja o tomu kako izmijeniti Zakon o PDV-u. Ekonomisti su protiv povećanja jedinstvene stope, jer bi to, ističu, ugrozilo egzistenciju građana. A procedura je sljedeća. Prvo se o novom Zakonu moraju dogovoriti u Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje. Tamo sjede ministri financija države i entiteta. Istodobno se otvara i javna rasprava. Nakon toga, zakon ide na usvajanje u Vijeće ministara i u konačnici u parlamentarnu proceduru.

Pošto je mnogo nejasnoća oko toga po kojoj stopi ćemo plaćati PDV ubuduće, evo primjera iz Hrvatske. U ovoj članici Europske unije osnovna stopa iznosi 25 posto. Međutim, po sniženoj stopi od 5 posto oporezovani su mlijeko, knjige i udžbenici, lijekovi, medicinska oprema, kinoulaznice, novine i znanstveni časopisi. Po sniženoj stopi od 13 posto oporezuju se i usluge smještaja, jestivo ulje, dječije sjedalice, pelene i hrana, isporuka vode, ulaznice za koncerte, isporuka struje i još čitava lista roba i usluga.

Otkako se naplaćuje PDV u našoj zemlji, građani Bosne i Hercegovine plaćaju 17 posto PDV-a na sve robe i usluge, od osnovnih životnih namirnica do luksuza.

Izvor: N1

The post Dileme oko novog Zakona: Hoće li biti povećana stopa PDV-a appeared first on Kameleon M&M.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca U prostorijama …

Gradačac

Gradačac – susjedna općina Srebrenika

Gradačac - susjedna općina Srebrenika Općina Gradačac se nalazi na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, unutar …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.