Do 2025. BiH bi trebala biti očišćena od mina

Godišnja analiza protuminskih akcija Oružanih snaga BiH za 2018. godinu prezentirana je u srijedu na deminerskom radilištu ‘Koridor 5-c Mostar jug, Buna – 4 i 5’, u organizaciji Operativnog zapovjedništva Oružanih snaga BiH.

Predstavljeni su postignuti rezultati u procesu protuminskih akcija u protekloj godini, a prisutni su imali priliku vidjeti korištenje drona u novoj metodi izviđanja minsko-sumnjivih terena, kao i prikaz opreme koju koriste deminerske jedinice Oružanih snaga BiH.

Zamjenik načelnika zajedničkog stožera za operacije Oružanih snaga BiH, general bojnik Ivica Jerkić u izjavi za novinare kazao je kako je ova aktivnost prilika da Oružane snage prezentiraju svoje aktivnosti, podsjetivši kako je deminiranje jedna od pet najvažnijih zadaća definiranih Zakonom o obrani BiH.

– Dva posto teritorija BiH još uvijek je zagađeno minama, a nova strategija deminiranja kaže da bi taj posao trebali završiti do 2025. godine. Da bi se to dogodilo svi zajedno moramo raditi – kazao je Jerkić.

Događaju je prisustvovao i voditelj Izaslanstva Europske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark koji je kazao kako je BiH zemlja koja još uvijek ima najveći broj zaostalih mina, ali kako se radi na tome da do 2025. ona bude potpuno očišćena.

– Početkom ove godine usvojena je nova Strategija za deminiranje 2018.-2025. i zadovoljstvo mi je da će Europska unija sa svoje strane pružiti potporu realizaciji ovih aktivnosti sa sredstvima od 10 milijuna eura – kazao je Wigemark.

Istaknuo je kako ovakve aktivnosti, prije svega, daju doprinos unapređenju sigurnosti građana, ali se istovremeno utire put budućim značajnim infrastrukturnim projektima kao što je koridor 5-c.

Analizi protuminskih akcija nazočili su i predstavnici Ministarstva obrane BiH, Oružanih snaga BiH, civilnih struktura vlasti u BiH, vojno-diplomatski predstavnici u BiH i predstavnici deminerskih tvrtki.

DK

Objava Do 2025. BiH bi trebala biti očišćena od mina pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.