Dodik odlikovao Valentinu Matviyenko, Bošnjaci bojkotovali sjednicu NSRS

 

Predsjednik RS-a Milorad Dodik odlikovao je danas u Banjoj Luci predsjednicu Vijeća Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentinu Matviyenko odrednom RS-a na ogrlici “za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i političkih odnosa između RS-a i Rusije, kao i za nemjerljiv doprinos u borbi za fizički i duhovni opstanak, afirmaciju i razvoj RS”.

Matviyenko je istakla da joj je čast da je dobila ovu nagradu.

“Potrudit ću se da činim sve što zavisi od mene da se odnosi RS i Rusije još više učvršćuju”, rekla je Matviyenko navodeći da će time “odraditi” ovo odlikovanje.

Na svečanoj sjednici Narodne skupštine RS-a, kojoj nisu prisustvovali bošnjački i hrvatski poslanici Koalicije “Domovina”, ponovila je stav da su odnosi i Rusije i ovog bh. entiteta prijateljski i da se razvijaju zahvaljujući naporima ruske i srpske strane.

“Ogromnu ličnu zaslugu za to ima Milorad Dodik. U Rusiji je Dodik čest gost i popularan u Rusiji, sastao se sa Vladmirom Putunom…”, rekla je ona.

U obraćanju entitetskom parlamentu, i Dodik je ponovio da su odnosi tog bh. entiteta i Ruske Federacije veoma dobri.

“RS visoko cijeni Rusku Federaciju, njeno angažovanje kroz Vijeće za implementaciju mira, njen principijelni stav vezano za Dejtonski sporazum, međunarodni ugovor koji treba poštovati i nemijenjati. Uvijek nam je pomogao stav Ruske Federacije kada smo izgubili povjerenje u sistem i vrijednosti i uvijek je tu bio ruski stav koji je govorio da se mora istrajati na poštivanju slova Dejtonskog sporazuma, a ne duha”, ustvrdio je.

Iskreni prijatelj, kako je dodao, kakav je Rusija i njen predsjednik Vladimir Putin su omogućili RS da jasno definiše svoje stavove, vrati samopouzdanje i bori za izvorno pravo.

“Želim da uime RS-a zahvalim Ruskoj Federaciji na veoma principijelnom ponašanju u okviru Vijeća sigurnosti kada su na dnevnom redu tačke koje se odnose na implementaciju Dejtonskog sporazuma…Posebna zahvalnost Ruskoj Federaciji i Putinu za važan gest za naš narod i istoriju, a to je podizanje veta na britansku rezoluciju, koja je trebala da osudi srpski narod i da proglasi genocidnim narodom prošlog vijeka. Bez veta Ruske Federacije ne bi mogli da se odbranimo od jedne takve najezde Britanaca, koji su htjeli da naš narod, na kraju prošlog vijeka, proglase i slave na tamnu stranu istorije”, ustvrdio je entitetski predsjednik. (Fena)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.