DRŽAVA PALESTINA PRIMLJENA U ČLANSTVO INTERPOLA

Palestina je danas primljena u članstvo Interpola glasanjem na Generalnoj skupštini ove organizacije u Pekingu, iako se tome protivio Izrael, saopšteno je iz međunarodne policijske agencije.

“Država Palestina i Solomonska ostrva sada su zemlje članice Interpola”, navodi se u objavi ove organizacije na “Tviteru”.

Za članstvo Palestine glasalo je 75 zemalja, 24 je bilo protiv, a 34 suzdržano.

Ubrzo nakon glasanja u Izvršnom odboru Interpola, ministar inostranih poslova Palestinske uprave Riyad al-Maliki pozdravio je ovu odluku, kao “pobjedu” za svoj narod.

“Država Palestine smatra ovo članstvo i odgovornosti koje ono podrazumijeva kao sastavni dio svoje odgovornosti prema palestinskom narodu i moralne posvećenosti građanima svijeta”, rekao je on, prema zvaničnom sajtu vijesti PA Wafa.
“Palestina je spremna i sposobna da preuzme ove obaveze i odgovornosti kao aktivni partner u međunarodnoj zajednici i da efikasno i značajno doprinese unapređenju naših zajedničkih ključnih vrijednosti kao nacija”, poručio je al-Maliki.
Ministar PA je naglasio da će “država Palestine nastaviti da se bori za podizanje statusa i uloge Palestine na međunarodnom nivou i brani prava Palestinaca na sigurnost i slobodu svim raspoloživim diplomatskim i pravnim sredstvima i uključujući pristupanje relevantnim međunarodnim institucijama “.

Predsednik PU Mahmud Abbas u ponedjeljak je najavio da će ponovo zatražiti usvajanje Rezolucije kojom bi Palestinu postala punopravni član Ujedinjenih nacija nakon neuspjeha iz u 2011. godini.

Organizacija za oslobađanje Palestine takođe je proslavila glasanje, napisivši na svom Twitter računu: “Preko 75% članova #INTERPOL-a je samo glasalo da podrže punopravno članstvo Palestine. Čestitam! Alf Mabrouk #Palestina! #Hvala ti.”
Ministarstvo inostranih poslova i ured premijera u Jerusalimu nisu odmah komentirali.

Bivši premijer Ehud Barak nazvao je palestinsko članstvo “još jednim neuspjehom” za premijera Benjamina Netanjahua.

“Jaz između realnosti i impresivnih, ali šupljih govora nastavlja da raste”, napisao je na Twitteru.

Netanjahu je u proteklih nekoliko nedjelja u više navrata izjavio da položaj Izraela u međunarodnoj zajednici nikada nije bio bolji i da automatska većina Arapa brzo erodira.

“Imamo puno prijatelja”, izjavio je u nedjelju.

Međutim, današnje glasanje Interpola može se smatrati gorkim porazom za diplomatske napore Izraela. Posebno, pošto je Palestina primljena u Interpol tajnim glasanjem, izraelski zvaničnici ne mogu tvrditi da svjetske nacije tajno podržavaju jevrejsku državu čak i ako još uvijek nisu spremni otvoreno da se pridruže njoj.

Izraelska policija odbila je da komentariše uključivanje Palestine u Interpol ili kako ovaj potez može uticati na saradnju Izraela sa međunarodnim tijelom.

 

The post DRŽAVA PALESTINA PRIMLJENA U ČLANSTVO INTERPOLA appeared first on Kameleon M&M.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca U prostorijama …

Gradačac

Gradačac – susjedna općina Srebrenika

Gradačac - susjedna općina Srebrenika Općina Gradačac se nalazi na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, unutar …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.