Dugovi u javnim preduzećima u BiH osam milijardi KM

Izvještaj Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuje da u Bosni i Hercegovini ima oko 500 javnih preduzeća koja zapošljavaju oko 80.000 radnika, te da i pored ogromne imovine sa kojom raspolažu, ne doprinose dovoljno ekonomiji zemlje.

Stalni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi istakao je da finansijsko stanje u tim firmama nije dobro, da su dugovanja u tim javnim preduzećima oko osam milijardi KM te da je potrebno da funkcionišu mnogo bolje.

– Nemamo profitabilnost javnog sektora, imaju velika zaduženja i mnoga od njih ne uspjevaju da izmire kratkoročne obaveze. Taj sektor bi mogao da funkcioniše mnogo bolje – rekao je Parodi novinarima u Banjoj Luci, gdje je prezentiran MMF-ov izvještaj o radu u državnim preduzećima – Rezultati i upravnjanje.

Istakao je i da se vlade ne ponašaju kao dobri vlasnici te da postoji mnogo toga što treba da urade da unaprijede njihov rad.

-Traži se veći nivo javnosti rada i odgovornosti u javnom sektoru – kazao je stalni predstavnik MMF-a u BiH, ističući da se tokom istraživanja pokazalo da ni same vlade nisu znale šta je sve u njihovom vlasništvu.

Iz te finansijske institucije preporučuju da javna preduzeća treba da vode stručnjaci, bez obzira na političku pripadnost.

Prezentacija izvještaja MMF-a održana je u organizaciji Udruženja “Misli dobro”.

Izvor: RTV Slon/FENA/

MC

Objava Dugovi u javnim preduzećima u BiH osam milijardi KM pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.