Erdogan: Turska nema kapacitet da podnese novi teret migracija

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan u telefonskom razgovoru s predsjednikom Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom naglasio je da Turska nema kapacitet da podnese novi teret migracija.

Iz Direkcije za komunikacije pri uredu turskog predsjednika saopćeno je da su Erdogan i Steinmeier razgovarali o nizu bilateralnih i regionalnih tema, uključujući i dešavanja u Afganistanu i migracije, javlja Anadolija.

Turski predsjednik se zahvalio Steinmeieru na lijepim riječima o turskom narodu i Turskoj koje je izgovorio na panelu koji je prošle sedmice organiziran u Njemačkoj povodom 60. godišnjice potpisivanja bilateralnog Sporazuma o razmjeni radne snage.

Ističući kako su Turska i Njemačka kao NATO saveznici imali odličnu koordinaciju u solidarnost u procesu evakuacije iz Afganistana, Erdogan je kazao da takav pristup treba zadržati i u ovom kritičnom periodu za Afganistan.

Ukazavši na neophodnost dopremanja humanitarne pomoći u Afganistan i upozorivši da bi ta kriza mogla izazvati migrantski val sličan odom sirijskom iz 2015. godine, Erdogan je kazao Njemačka i Evropska unija trebaju pružiti podršku zemljama u afganistanskom susjedstvu.

Turski predsjednik Erdoan je dodao da neke evropske zemlje to pitanje svode isključivo na brigu o sigurnosti granica te je dodao da Turska nema kapacitet da podnese teret novi teret migrantskog vala.

Turski predsjednik je Steinmeieru rekao da EU u odnosima s Turskom mora učiniti hitne korake u vezi s pristupnim pregovorima, Carinskom unijom i bezviznim režimom.

Izvor: Avaz.ba

The post Erdogan: Turska nema kapacitet da podnese novi teret migracija appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.