Federalni zavod: Nabavka protuotrova za ugriz zmije nije naša nadležnost

Povodom nestašice seruma “antiviperinum”, odnosno seruma protiv zmijskog otrova, oglasili su se iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Rekli su da oni nisu nadležni za njegovu nabavku niti su ga do sada nabavljali.

Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti FBiH, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH planira i vrši centralnu distribuciju vakcina. Pored toga, nadzire i evaluira provođenje obaveznih imunizacija. One podrazumijevaju imunizaciju djece 0-18 godina (protiv 10 zaraznih bolesti) na području Federacije BiH.

“Želeći doprinijeti rješavanju problema nedostatka seruma antiviperinuma, a s ciljem vođenja brige o javnom zdravlju, izvijestili smo Federalno ministarstvo zdravstva i Ministarstvo civilnih poslova o mogućim rješenjima ovog problema. Imajući u vidu sadašnju zakonsku regulativu i dosadašnju praksu nabavke seruma antiviperinuma, ne možemo poduzimati konkretne daljnje aktivnosti”, kažu iz ZZJZ FBiH.

Podsjećamo, prije nekoliko dana Zavod za Hitnu medicinsku pomoć KS objavio je upozorenje građanima da budu oprezni u prirodi. Naveli su da na području BiH, ali ni u regiji, nema seruma protiv zmijskog otrova.

– pročitajte još: Šta uraditi u slučaju napada opasne otrovnice?

The post Federalni zavod: Nabavka protuotrova za ugriz zmije nije naša nadležnost appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.