Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“
Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

U velikoj sali Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona večeras je održano takmičarsko veče 16. Festivala sevdalinke „Sevdalinko u srcu te nosim“.
Festival se kroz sve protekle godine etablirao i postao prepoznatljiv na prostorima gdje se njeguje sevdalinka, ali i šire.

  • Uvijek, svih ovih 16. godina, u našem fokusu je sevdalinka. Zahvalna sam svim kolegama koje nam svake godine pružaju potporu. U ovih 16 godina stasavali smo sve više i više. Ono čime se ponosim je takmičarska noć, koja je kruna i, tako da kažem, tačka na „i“ našeg mjeseca sevdaha. Večeras slušamo sve te pjesme koje su u duhu sevdaha. - kazala je Ramiza Milkunić, predsjednica Udruženja muzičkih umjetnika TK-u, na press konferenciji koja je upriličena prije samog početka ove manifestacije.
    Na dosadašnjim festivalima je učestvovalo preko stotinu vrsnih interpretatora sevdalinke iz BiH, Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Makedonije, Njemačke, Nizozemske, Austrije, kao i prateći orkestar kojeg čine izuzetni poznavaoci i baštinici sevdalinke pod rukovodstvom prof. Dejana Milkunića.
  • Ovo je Sizifov posao kojeg se prihvatila porodica Milkunić. Sevdalinka je, zapravo, dio naših bića, života, kulture... Mi koji živimo sevdah smo svjesni svoje odgovornosti u očuvanju sevdalinke. Ljudi nisu ni svjesni da je sevdah u svima nama. Nikad nisam željela i voljela da se politizira kada je pjesma u pitanju, pogotovo sevdalinke koja je brend i koja je ponikla u narodu - kazala je Hanka Paldum, estradna umjetnica, članica žirija takmičarske večeri i učesnica revijalne večeri festivala.
    U okviru Festivala sevdalnike otvorena je i likovna izložba sa motivima sevdaha, a večeras je likovni umjetnik Fikret Ibričić saopštio i rezultate žirija koji je odlučio da se otkupi slika „Ne klepeći nanulama“ slikara Mirsada Telalovića. Slika će inače kasnije biti darovana u ime Festivala na filantropsku aukciju, a sredstva dobijena njenom prodajom biće uplaćena u humanitarne svrhe.
    Na takmičarskoj večeri Festivala osam pjesama se borilo za najprestizniju muzičku nagradu u BiH, Plaketu „Safet Isović“, koja je na kraju zasluženo otišla u ruke Nihada Kantića Šiketa za izvedbu sevdalinke „Šargija na zidu“ za koju je tekst napisao Vladimir Mitrović, muziku Slavko Stefanović – Slavkoni a aranžman potpisuju Dejan Cvetković Buca i Slavkoni.
    Žiri u sastavu Ramiza Milkunić (predsjednica žirija), Hanka Paldum, Danilo Ninković, Armin Šaković, Slađana Mandić, Jasna Hadžiselimović i Branko Uvodić, nije imao ni malo lak zadatak da odabere najbolje, ali ovacije u dvorani bili su signal da ni ove godine nisu pogriješili.

Program koji je inače moderirala Amra Avdić počeo je pozdravnim govorom organizatora te predstavnice Grada Tuzla dogradonačelnice Asje Redžić i ministra za kulturu, sport i mlade u Vladi TK Damira Gazdića, a pri dodjeli nagrada priključila im se i Amra Jaganjac predsjednica Turističke zajednice Tuzla.
Dok su se čekali rezultati žirija imali smo priliku da se podsjetimo svih dosadašnjih pobjednika Festivala sevdalinke, a gledaoce su svojim izvedbama popularnih sevdalinki zabavili i članovi Gradskog tamburaškog orkestra Živinice.
Sutra nas očekuje i završna, revijalna noć Festivala sevdalinke na kojoj ćemo se družiti između ostalih i sa Hankom Paldum, Snežanom Đurišić, Nihadom Alibegović, Slađanom Mandić, Emirom Habibovićem, Nikolinom Kovač, Sašom Kaporom …
Sutrašnje (kao i večerašnje) veče gladaoci u region imaju priliku da prate uživo u programu RTVTK, Hayata i RTV Novi Pazar, dok će u odloženom emitovanju Festival biti emitovan na još 10 tv stanica iz cijelog regiona.

Kompletni rezultati glasanja žirija 16. Festivala sevdalinke “Sevdalinko u srcu te nosim”:
Nagrade za tekst:

  1. Tanja Milić za pjesmu “Voljela sam”
  2. Esad Kopić Osmanović za “Ne pitaj me za nju majko”
  3. Vladimir Mitrović – “Šargija na zidu”

Nagrade za muziku:

  1. Milica Vojinović – “Sevdalinko pjesmo”
  2. Slavko Stefanović Slavkoni – “Šargija na zidu”
  3. Bane Vasić – “Biserbegovica”

Nagrade za aranžman:

  1. Nenad Milovanović Peggy – “Prnjavor”
  2. Zilhad Džananović – “Moga srca bula”
  3. Dejan Cvetković Buca i Slavko Stefanović Slavkoni – “Šargija na zidu”

Nagrade za interpretaciju:

  1. Almir Mustafić za interpretaciju pjesme - Ne pitaj me za nju, majko
  2. Mirza Hamzić – “Biserbegovica”
  3. i plaketa “Safet Isović” – Nihad Kantić Šike – “Šargija na zidu”

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.