FOTO: 130 postača i gostiju na iftaru KUD Rudar

Članice sekcije žena pri Kulturno-umjetničkom društvu „Rudar“, Lukavac već devetu godinu zaredom organizuju zajednički iftar u Domu kulture u Lukavac Mjestu kako bi sa svojim džematlijama, komšijama i prijateljima podijelili radost mjeseca ramazana.
I ove godine iftaru su se odazvali brojni gosti i postači, kao predstavnici općine Lukavac.
-Na neki način se želimo zahvaliti našim sponzorima, donatorima i džematlijama, te svima onima koji su članovi našeg društva. Ovo je inicijativa sekcije žena koja djeluje pri našem društvu, a koje su večeras pripremile 130 obroka, odnosno, iftara. Zadovoljni smo odzivom i nadamo se da to prelazi već u tradiciju. Ovaj period između iftara i teravih namaza kratko traje, ali imamo priliku da popričamo, da se razmijene utisci, da se upriliči jedno lijepo druženje i da se okupimo u što većem broju, kazala je Hajrudina Nurković, predjednica KUD „Rudar“.
Suad Dajdžić je član Upravnog odbora ovog društva i mujezin u džematu Lukavac Mjesto. Kako je kazao, zajednički iftari imaju posebnu čar, a ovo je ujedno prilika da se ljudi približe jedni drugima.
-Ovo je zaista čar iftara. Okupili smo se ovdje da uveličamo ovo ramazansko veče, a posebno bih se zahvalio zahvalio članicama našeg društva što su sve ovo priredile večeras kako bi naše džematlije mogle obaviti iftar za ovako lijepu prigodu, poručuje Dajdžić.
Večerašnji iftar je protekao u srdačnoj i toploj atmosferi, a organizatori su izrazili želju da ovu tradiciju nastave i u narednim godinama.Također najavljuju i bajramsko sijelo koje će se održati trećeg dana Bajrama, dok će se 1. jula biti upriličena 11. smotra folklora.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.