Francuska izrekla kazne za Google i Facebook

Francuski regulatori u četvrtak su kaznili Google i Facebook s ukupno više od 200 miliona eura jer korisnicima interneta nisu olakšali mogućnost da odbiju tzv. kolačiće za online praćenje njihove aktivnosti na mreži.

Kolačići se odbijaju tek nakon nekoliko klikova

Francuska agencija za zaštitu podataka saopćila je da su njihove istrage otkrile da, iako su američki internetski divovi dali francuskim korisnicima jedno dugme da odmah prihvate kolačiće, nije postojao jednako jednostavan način da odbiju kolačiće jer je “potrebno nekoliko klikova da odbiju sve kolačiće”, javlja “Associated Press”.

Kolačići su isječci koda koji se koriste za ciljanje korisnika interneta za digitalne oglase i druge svrhe. Evropske vlade imaju strožije propise od američkih koje zahtijevaju da web stranice traže dopuštenje prije praćenja aktivnosti korisnika.

Korisnicima bilo nuđeno da pristanu

To znači da se ljudi susreću s prozorčićima koji stalno iskaču kada posjećuju nove web-stranice, ali raste zabrinutost da su mnogi konfigurisani tako da budu zbunjujući ako ne žele dati pristanak.

Posjetitelji Facebooka, Googleove i YouTubea u Francuskoj bili su nuđeni da pristanu, što je značilo da nisu dali slobodno svoj pristanak, što je kršenje francuskih pravila o zaštiti podataka, saopćeno je iz Agencije za zaštitu podataka.

The post Francuska izrekla kazne za Google i Facebook appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.