GIKIL: Saniranje posljedica nesreće u završnoj fazi, dodatna sredstva za zaštitu okoliša

Rezultati radova na aktivnoj sanaciji posljedica nesreće, koja se dogodila prošli petak (3.8.2018.godine) u Global Ispat Koksnoj Industriji d.o.o. Lukavac, pokazuju da su kritične tačke riješene, te da kompanija nastavlja da preduzima sve korake do potpunog normalizovanja stanja, saopćeno je iz GIKIL –a.

Nakon što su zaustavljena sva curenja štetnih materija u okolne vodotoke, paralelno sa uklanjanjem i odvoženjem tečnog i čvrstog otpada, uz pomoć angažovanih ovlaštenih firmi, vrše se i završni poslovi čišćenja i pranja unutar i oko postrojenja na RJ Kondenzacija fabrike Koksara. Istovremeno, radnici GIKIL-a vrše sve neophodne remontne radove, prema izrađenoj listi aktivnosti i specifikaciji prioritetnih poslova i nabavki na terenu, a zbog hitnosti reagovanja angažovani su i bivši uposlenici GIKIL-a, vrhunski stručnjaci i najiskusniji inženjeri na ovom polju.

„Nastavljeno je postepeno smanjenje proizvodnje s ciljem postizanja prihvatljivih procesnih parametara u drugim postrojenjima. Dok se čeka isporuka potpuno novih rezervoara, u funkciji je privremeno rezervoar R28 koji vrši ulogu razdvajača katranske vode, a paralelno se vrše vrlo kompleksni radovi i na vodovima i drugim ključnim tačkama“, pojašnjava Asmir Burgić, direktor fabrike Remont u GIKIL-u.

Radovi se ovdje ne završavaju. U toku su i aktivnosti za uklanjanje i skladištenje uništenih rezervoara. Plan je da se angažuje ovlaštena firma i za ovaj dio posla. Na mjestu nesreće već se vrše neophodne pripremne radnje, nakon čega će uslijediti i izbor izvođača radova. Sve aktivnosti se rade i u koordinaciji  sa nadležnim organima i Sektorom sigurnosti i zdravlja u GIKIL-u.

Formirana je i tehnička komisija koja ima zadatak da ispita i sačini detaljan izvještaj o uzroku i posljedicama nesreće, a sve u cilju potpune prevencije bilo kakvog sličnog incidenta u budućnosti. Posebna pažnja u GIKIL-u dalje je posvećena i aspektu sigurnosti.

„Zaštita na radu i sama sigurnost u industriji kakva je GIKIL je princip odgovornog poslovanja, ali i obaveza naložena strogim zakonima. Dakle, ovo nije nešto što se može dovoditi u pitanje. Lična zaštitna oprema spriječila je teške posljedice po život naših ljudi. Povrede su uzrokovane nesrećom i to dok su se vršili remontni radovi na jednom od rezervoara i svi mi u GIKIL-u suosjećamo s njima. Drago nam je da oporavak ide dobro i da se oni, evo, već vraćaju na posao. Pojačane mjere zaštite poduzete su od prvog dana i tako će ostati i u narednom periodu“, ističe Ramo Čajić, rukovodilac Sektora sigurnosti i zdravlja.

Uz sve aktivnosti na terenu, rukovodstvo kompanije aktivno radi i na očuvanju stabilnog poslovanja kompanije, kako bi se ubrzala i realizacija već započetih projekata. Podsjećamo i da je krajem juna ove godine, Nadzorni odbor GIKIL-a odobrio i dodatnih 5,7 miliona KM za projekte s ciljem zaštite okoliše, te da je Uprava već inicirala pripremne poslove, dok je 21 milion KM vrijednost projekata koji su već završeni unutar obaveza definisanih posljednjom okolinskom dozvolom.

The post GIKIL: Saniranje posljedica nesreće u završnoj fazi, dodatna sredstva za zaštitu okoliša appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.