Tvrđava Gradina Srebrenik

Gradina do prve pobjede u sudijskom vremenu

Nogometaši Gradine tek u 5. kolu ostvarili su prvu ovosezonsku pobjedu i to protiv Omladinca iz Mionice, koji je u Srebreniku savladan minimalnim trijumfom od 1:0, golom „rezerviste“ Almira Popare u 92. minuti susreta. Novi trener Fahrudin Zejnilović do meča sa Mioničanima odradio je svega jedan trening, ali je njegov saradnik Samir Adanalić, dobro poznavao ekipu, tako da se formula sa ulaskom juniora Popare u zadnjih 15 minuta pokazala uspješnom. Tokom cijele utakmice Srebreničani su atakovali na gol gostiju kao i u susretu sa Goškom, ali ovoga puta sav trud nagrađen je u zadnjim trenucima, kada je i probijen mionički „bunker“, koji je bio tvrd poput onog ratnog s početka 90-ih godina. Zadnja linija ispred nezaposlenog Zukića bila je besprijekorna sa najboljim pojedincem Harisom Kešetovićem, dok su na visini zadatka posao odradili Škahić, Ahmetović i Savić. Vezni red se trudio sa kapitenom Senadom Kešetovićem, Mašićem, Salkićem i Salihbašićem, ali put do mreže nisu uspjeli pronaći, dok su u subotu nešto manje bili raspoloženi napadači Žerić i Ordagić, od kojih se očekuje da daju golove. Ulazak „rezervista“ Malika Smajlovića, Omerbašića te posebno junaka Popare, bio je pogodak u metu. Breme teško nekoliko tona palo je s leđa, što se na kraju vidjelo i po suzama radosnicama, nakon kojih se u Srebreniku diše koliko toliko punim plućima. Trijumfom nad Omladincem, „plavi“ su prepustili posljednju poziciju ekipi Goražda, a u narednom kolu Srebreničani gostuju u Orašju, kod nekadašnjeg osvajača Kupa BiH, koji ima ozbiljne namjere da se vrati u premijerligaško društvo.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši