Građani ne vjeruju u pravednost izbora

Istraživanje javnog mnijenja, koje je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) provela u avgustu 2021. godine na uzorku od 1009 odraslih stavnovnika BiH, je pokazalo da postoji nizak nivo povjerenja javnosti u integritet i pravednost izbornog procesa, relevantne institucije i aktere, kao i izražena učestalost direktnih iskustava sa izbornim prevarama među glasačima.

Prema ovom istraživanju 41,3 % stanovnika smatra da izborni sistem u BiH omogućava istinski odraz volje građana u maloj ili izrazito maloj mjeri, dok samo 28,2 ispitanika vjeruje da to izborni sistem omogućava u potpunosti.

42 % stanovnika smatra da se izbori provode na nepravedan ili uglavnom nepravedan način, a samo 23 odsto stanovnika smatra da se izbori provode na pravdena ili uglavnom pravdn način.

“Zapanjujućih 67,5 % stanovnima smatra da se izbone prevare u BiH dešavaju ‘često’ ili ‘uvijek’. Novac je nuđen kod jednog od četiri ispitanika (25, 8) da bi glasao/la za određenu stranku ili kandidata. Više od jednog od pet ispitanika (22,1 %) je prijavili da ih je neko iz biračkog odbora instruirao za koga da glasaju. Manji, ali ipak značajan procenat ispitanika je prijavilo prijetnje (9,5%) ili ucjene (6,8%)”, ističe se.

62 % ispitanika glasa na izborima jer smatraju da je to njihova građanska užnost, dok je skoro polovina ispitanika istakla da izlaze na glasanje da bi spriječili krađu ili zloupotrebz svog glasa.

Izvori: Buka; Tip

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.