Gradska džamija u Srebreniku uskoro će zablistati novim sjajem

Ovih dana odvijaju se radovi na vanjskom uređenju Gradske džamije u Srebreniku i uskoro bi ova džamija u centru grada trebala zablistati novim sjajem, uz zadržavanje postojećeg autentičnog izgleda.

Planirano je da se uradi nova fasada,s obzirom da je postojeća već pretrpila znatna oštećenja jer je zub vremena tokom tridesetak godina učinio svoje. Za kompletne radove na novoj fasadi i ugradnji nekoliko novih prozora sredstva je obezbijedio poznati srebrenički privrednik hadži Hazim Bašić, jedan od najvećih vakifa današnje Islamske zajednice u BiH koji je do sada za potrebe IZ uvakufio preko milion maraka i koji je i prije pomagao projekte u ovom džematu.

Prema riječima imama Emira ef. Brašnjića i predsjednika džematskog odbora Dževada Šehrića, na Gradskoj džamiji će uskoro biti saniran i krov, što je neophodno uraditi jer je postojeći već počeo prokišnjavati.Radove će izvoditi firma WORTMANN-METAL, a vrijedi pomenuti i da će vlasnik ove firme lično pokriti sve troškove sanacije.

Džematski odbor džemata Centar Srebrenik uspio je prikupiti i skoro sva potrebna sredstva za radove na popločavanju ulaza u džamiju, budući da su stare pločice već dotrajale. Realizaciju ovog projekta u najvećoj mjeri pomogla je firma d.o.o. Marković.

Osim vanjskog uređenja, Gradska džamija će dobiti i bolje unutrašnje osvjetljenje i ozvučenje,planiran je i video nadzor u dvorištu jer je do sada bilo i materijalnih šteta, a biće uređene i oglasne table. Sredstva za ozvučenje donirao je Hamzalija Husarić, a za video nadzor i osvjetljenje Adis Fazlić.

Sve ove projekte nesebično su pomogli srebrenički privrednici i džematlije.

Vrijedi pomenuti još da je i u prethodnom periodu realizovano nekoliko velikih projekata, kao što su nova ograda i veliki parking ispred džamije, a i samo dvorište je značajno uljepšano sadnjom čempresa i cvijeća.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.