Hortikulturno uređenje dijela dvorišta Gradske džamije

Dana 29.03.2016. godine realizovan je projekat hortikulturnog uređenja dijela dvorišta Gradske džamije u Srebreniku, gdje je zasađeno 87 stabala hortikulturnih vrsta drveća. Neka od njih su vrlo rijetke vrste koje će ukrasiti ovaj harem: katalpa kuglasta, kesten divlji, smreča srebrena, bor mugo, bor vajmutou, japanska jabuka, trešnja pendula, glog crvenocvati, bagrem kuglasti, japanska trešnja, tuja aurea i mnoge druge. Koristimo priliku da se zahvalimo donatorima Edinu i Hasiji Buldić vlasnicima firme Kopex, kao i mr. sc. Almiru Buljubašiću dip. ing. šumarsta, na stručnoj podršci i nadzoru.

Ova aktivnost sprovedena je inicijativom džematskog odbora džemata Centar Srebrenik, na čelu sa predsjednikom džematskog odbora Dževadom Šehrićem i imamom Gradske džamije Emir ef. Brašnjićem. Ovaj džemat izuzetnu pažnju posvećuje ekologiji, tako da su prije četiri godine u dvorište džamije zasadili preko 60 ruža, a prije tri godine 70 čempresa. Prije dvije godine, dvorište džamije je ukrasila i prelijepa fontana.

Emir ef. Brašnjić, imam džemata, je kazao: ˝Naš Poslanik je bio pionir u očuvanju prirodne okoline i mi to slijedimo. Cilj nam je da harem naše džamije bude najljepši park u gradu, gdje će vjernici moći uživati i odmarati se. Ovaj projekat hortikulturnog uređenja još nije završen, nastavit ćemo sa radom ako Bog da˝.

Izvor: NtvJata.com

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.