Hrana u BiH u odnosu na prošlu godinu skuplja za više od 20 posto

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini mjerene indeksom potrošačkih cijena u aprilu su, u odnosu na mjesec ranije, u prosjeku porasle za 2,4 posto.

Više cijene zabilježene su u gotovo svim odjeljcima, rečeno je Feni iz Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.

Tako su hrana i bezalkoholni napici u odnosu na prethodni mjesec poskupjeli za 5,6 posto, alkoholna pića i duhan za 0,2 posto, odjeća i obuća za 2,1, namještaj i kućanski uređaji za 1,3 posto, zdravstvo za 0,2, prijevoz za 3,5, te komunikacije za 0,4 posto.

Nadalje, cijene su u odnosu za protekli mjesec porasle i za rekreaciju i kulturu za 0,8 posto, restorane i hotele za 1 posto, dok su ostala dobra i usluge porasli za 0,7 posto.

S druge strane, promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u aprilu 2022. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen pad cijena u odjeljku stanovanja i režijskih izdataka za 2,4 posto.

Iz Agencije također navode kako je na godišnjoj razini u prosjeku zabilježen rast cijena od 13,2 posto.

Razina cijena u aprilu 2022. godine u odnosu na isti mjesec lani viša je za 13,2 posto.

Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 20,6 posto, zatim alkoholna pića i duhan za 0,6 posto, stanovanje i režijski izdaci za 9,9 posto, a namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 6,8 posto, kažu iz Agencije.

Dalje ističu i rast cijena u zdravstvu za 1,1 posto, prijevozu 28,9 posto, komunikacijama za 0,8, rekreaciji i kulturi za 6,1, obrazovanju za 0,5, restoranima i hotelima za 7,8 posto, te ostalim dobrima i uslugama za 4,5 posto.

Za kraj su naveli kako je jedino prosječni pad cijena zabilježen u odjeljku – odjeća i obuća za 4,8 posto.

The post Hrana u BiH u odnosu na prošlu godinu skuplja za više od 20 posto appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.