Članovi Sabora Islamske zajednice BiH danas su izabrali Huseina Kavazovića za novog/starog reisu-l-ulemu koji će i narednih sedam godina obnašati funkciju duhovnog poglavara muslimana u našoj zemlji i dijaspori.
Članovi Sabora IZ u BiH odlučili su danas da će u narednih sedam godina dužnost reisu-l-uleme obavljati Husein ef. Kavazović. Tajnim glasanjem Kavazović je dobio 291 glas, a njegov protukandidat Muamer ef. Zukorlić 82 glasa.
Husein ef. Kavazović je rođen 3. jula 1964. godine u Jelovče Selu, općina Gradačac.
Osnovno obrazovanje je stekao u rodnom mjestu, a Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1983. godine.
Na Šerijatskom fakultetu Univerziteta Al-Azhar u Kairu studirao je od 1985. do 1990. godine.
Magistarski rad je odbranio na Fakultetu islamskih nauka (FIN) u Sarajevu iz područja šerijatskog prava, a na istom fakultetu je 2017. godine odbranio doktorski rad pod naslovom “Kodifikacija šerijatskog građanskog prava na temeljima hanefijske pravne škole u Egiptu: Primjer Muršid al-ayrana i Majallah al-Ahkam al-adliyyah – komparativna studija“.
Stručne i druge radove je objavljivao u listovima i časopisima koje izdaje Islamska zajednica u BiH, a učestvovao je i u radu redakcija i uredničkih savjeta nekih od njih.
Radio je kao imam, hatib i mualim u džematima u Srebreniku i Gradačcu.
Obavljao je funkciju muftije tuzlanskog u periodu od 1993. do 2012. godine.
U članstvo Sabora Islamske zajednice u Republici BiH izabran je prije same agresije na našu zemlju.
Biran je za člana Rijaseta IZ u svim mandatima. Član je Vijeća za fetve IZ u BiH.
Dao je veliki doprinos u obnovi i radu Tuzlanskog muftijstva i Behram-begove medrese, na uvođenju vjeronauke u osnovne i srednje škole, te u obnavljanju lista “Hikmet”.
U više mandata je obavljao dužnost predsjednika Školskog odbora Behram-begove medrese u Tuzli.
Svojim autoritetom je doprinio podizanju zgrade biblioteke Behram-beg u Tuzli.
Jedan je od pokretača Centra za rehabilitaciju ovisnika o psihoaktivnim supstancama u Smolućoj kod Lukavca, prve ustanove za rehabilitaciju ovisnika u okviru Islamske zajednice u BiH.
Zajedno sa saradnicima, radio je na pokretanju i razvoju Agencije za certificiranje halal-kvalitete IZ u BiH.
Aktivno je učestvovao u obnovi i izgradnji više od sedamdeset džamija na područjima Podrinja i Posavine.
Istovremeno, snažno se angažirao i na zbrinjavanju prognanog i izbjeglog stanovništva iz Istočne Bosne tokom agresije, a potom i u obnavljanju infrastrukture IZ u BiH i povratku muslimana u sela i gradove iz kojih su protjerani.
Član je i predsjednik Savjetodavne radne grupe za definiranje sadržaja u izradi projektne dokumentacije za kompleks Memorijalnog centra Potočari-Srebrenica.
U saradnji s muslimanskim dobrotvornim društvom “Merhamet” inicirao je akciju prikupljanja kurbanskog mesa za rad Narodne kuhinje “Imaret“ u Tuzli.
Pružio je snažnu podršku radu Udruženja muslimanki Sumejja i izdavanju njenog časopisa, kao i radu drugih udruženja iz Tuzle i Bosanskog Podrinja.
Pokretač je Tuzlanskog ljetnog instituta, koji se realizira u saradnji Cornell univerziteta (SAD) i Behram-begove medrese.
Inicijator je i seminara za nastavnike i profesore engleskog jezika, koji se realizira u saradnji s Ambasadom SAD-a u Sarajevu, Ministarstvom obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona (TK), Behram-begovom medresom i Pedagoškim zavodom TK.
Učestvovao je u radu međunarodnih islamskih konferencija i naučnih skupova u Istanbulu, Meki, Kairu, Rabatu, Teheranu, Kuvajtu i Džakarti, kao i na naučnim skupovima u BiH.
Govori arapski i služi se engleskim jezikom.
(RTV Slon/Fena)
Objava Husein Kavazović ostaje reisu-l-ulema pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.