Inflacija u BiH dostigla rekordnih 16,7%, hrana skuplja za 24,7% 

Inflacija u Bosni i Hercegovini nastavila je da raste i u julu.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, na godišnjem nivou u prosjeku zabilježen je rast nivoa cijena od 16,7 posto.

Hrana i bezalkoholni napici skuplji su za 24,7%, alkoholna pića i duvan za 2,5%, stanovanje i režijski izdaci za 15,4%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 10,4%, zdravstvo za 1,6%, prevoz 34,2%, komunikacije za 0,9%, rekreacija i kultura za 8,7%, obrazovanje za 0,8%, restorani i hoteli za 10,8% te ostala dobra i usluge za 6,4%.

Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljku odjeća i obuća za 4,5%.

Kada je riječ o mjesečnom nivou, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu 2022.godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile rast nivoa za 0,7%.

Cijene su bile više u gotovo svim odjeljcima.

Posmatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u julu 2022. godine u odnosu na juni, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 0,5%, alkoholna pića i duvan za 0,5%, stanovanje i režijski izdaci za 1,3%, namještaj i kućanski uređaji za 1,1%, zdravstvo za 0,2%, prevoz za 1,7%, rekreacija i kultura za 1,6%, Restorani i hoteli za 0,9% te ostala dobra i usluge za 0,9%.

Niže cijene za 4.7% zabilježene su u odjeljku odjeće i obuće.

Entitetski zavodi za statistiku objavili su još ranije pojedinačno podatke o inflaciji. Prema Zavodu za statistiku RS, inflacija u RS na godišnjem nivou u julu je dostigla 15,4 odsto. U odnosu na juni, cijene su bile više za 0,9 posto.

Godišnja inflacija i dalje raste i u Federaciji BiH gdje je za juli iznosila rekordnih 17,6%. Prema pokazateljima Federalnog zavoda za statistiku, potrošačke cijene u julu 2022. godine, u prosjeku su porasle za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec.

RTV Slon/ akta.ba

Objava Inflacija u BiH dostigla rekordnih 16,7%, hrana skuplja za 24,7%  pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.