Inspektor zapečatio “KEDRAN” d.o.o

O divljanju cijena peleta puno se pisalo ovih dana a da je grijanje na pelet postalo luksuz ukazuju cijene istoga. Prošle godine su građani morali izdvojiti 300 do 350 KM za tonu ovog energenta a sada za tonu peleta plaćaju 600 do 650 KM.

Iako je velika potražnja peleta na tržištu Gradska Služba za finansije i inspekcijski nadzor, sa danom 22.08.2022 izdala nalog za prestanak rada peletare "KEDRAN" d.o.o a zabrana stupa na snagu od 25.08.2022 godine.

Kako je naveo urbanističko-građevinski inspektor, gospođa Sadija Zejnilagić u svom rješenju, citiramo:
" u predmetu inspekcijske kontrole gradnje i stavljanja u upotrebu poslovnog objekta investitora "KEDRAN" d.o.o. Srebrenik, u naselju Kiseljak, urbanisticko gradevinski inspektor Grada Srebrenik, donosi RJEŠENJE:

ZABRANJUJE SE: "KEDRAN" do.o. Srebrenik, upotreba dograđenog dijela poslovnog objekta dimenzija 19,10mx27.00m koji je pušten u upotrebu, i u kojem navedeno privredno društvo obavlja proizvodnu djelatnost proizvodnja peleta, u prigradskom naselju NN Kiseljak, u Srebreniku, Grad Srebrenik".

Kako dalje inspektor navodi u obrazloženju rješenja, "da je investitor u toku gradnje odstupio od odobrenih dimenzija objekta ... jer je umjesto dimenzia 9x14,30 izveo objekat 19,10x27m"
i
"investitor gradnjom odstupio od donešene urbanističko tehničke i projektne dokumentacije" ...

"... Također, usmenom provjerom u nadležnoj službi utvrđeno je da nije podnesen zahtjev za legalizaciju. Shodno članku 2. Zakona o uvjetima i postupku legaliziranja bespravno izgrađenih građevina ("Službene novine TK", broj: 3/06,1/07, 5/08, 10/11, 7/17, 11/18. 8/2010/21): "Bespravno izgrađena gradevina je gradevina čija je gradnja započeta ili izvršena bez pravomoćnog odobrenja za građenje, kao i gradevine za koje postoji odobrenje za gradenje ali je investitor odstupio od uvjeta propisanih u odobrenju za građenje".
Na osnovu člana 157. stav (1). alineja prva, Zakona o prostornom uređenju i gradenju, inspektor je na zapisnik donio odluku da se zabranjuje upotreba predmetne građevine, a da zabrana počinje teći osmog dana od dana sačinjavanja zapisnika odnosno na dan 25.08.2022. godine u kojem roku je privredno društvo "KEDRAN" d.o.o. Srebrenik, odgovorno lice direktor Osmanović Nedret dužno objekat isprazniti, odnosno obezbijediti, zatvoriti i vidno obilježiti da je gradevina stavljena izvan upotebe, a ukoliko to ne uradi inspektor će postupiti po istom članu, istog zakona, stav 2.. izvršiti zatvaranje gradevine obilježavajući je na propisani način.
Za predmetnu građevinu nije pribavljeno odobrenje za upotrebu.
"

Problem sa radom ove peletare u gradskom naselju NN Kiseljak su izrazili i građani i direktni susjedi peletare. Naime od kako je počela sa radom ova peletara ona ima dozvolu za proizvodnju 270 tona peleata. Na osnovu izjava građana ona proizvede 4000 tona peleta. (Pogledajte https://www.facebook.com/kedranpellet i sami se uvjerite o količini posla koju peletara ima).


Dodatni problem je što peletara radi noću od 23h do 6h i stvara buku u naselju i što prilikom proizvodnje peleta stvara ogromnu količinu čestica koje padaju na okolne kuće po čitavom naselju. Pogledajte sliku kako to izgleda na šoferšajbi automobila nakon jedne noći rada peletare. Sliku nam je ustupio direktno jedan ugroženi mještanin NN Kiseljak.

Peticija protiv rada peletare, potpisana od 180 građana NN Kiseljak, je odavno dostavljena gradskim ocima i stvarno dosta vremena im je trebalo da pošalju na teren nekoga da utvrdi činjenično stanje. Zašto o ovome problemu nije adekvatno se već ranije reagovalo ? A da u rješenju se ne spominje eventualna štetnost na okolinu i zdravlje ljudi nas ne čudi, za takvo što haman nemamo sluha u gradskoj službi.

Pepeo na šoferšajbi automobila, nakon jedne smjene rada peletare



Pepeo na šoferšajbi automobila, nakon jedne smjene rada peletare

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.