Nedostatal vode u Srebreniku
Nedostatal vode u Srebreniku

Inspektori pripremaju prijedloge za preciznije reguliranje vodnih naknada u FBiH

Federalni, kantonalni i općinski vodni inspektori dostavit će prijedloge i primjedbe na pravilnik koji je trenutno u procesu izmjena i dopuna da bi se preciznije reguliralo pitanje vodnih naknada za korištenje i zaštitu voda, eksploataciju materijala iz vodotoka i zaštitu od poplava, te kontrola utvrđivanja i naplate vodnih naknada u FBiH.

Glavni federalni vodni inspektor objedinit će prijedloge i primjedbe te ih proslijediti Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, na daljnju obradu.

Dogovoreno je to na sastanku u sjedištu Federalne uprave za inspekcijske poslove, održanom na poziv glavnog federalnog vodnog inspektora.

– Konstatirano je i da je Pravilnik neophodno uskladiti s istim pravilnikom u Republici Srpskoj, da bi se ujednačilo stanje i postupanje u toj oblasti – saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Radi se o Pravilniku o načinu obračunavanja, postupku i rokovima za obračunavanje i plaćanje i kontroli izmirivanja obaveza na osnovu opće vodne naknade i posebnih vodnih naknada, a jučerašnjem sastanku su prisustvovali i predstavnici Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te Agencije za vodno područje rijeke Save i Agencije za vodno područje Jadranskog mora.

DK

Objava Inspektori pripremaju prijedloge za preciznije reguliranje vodnih naknada u FBiH pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.