Institucije BiH najviše trošile na ugostiteljske usluge i reklamni materijal

Mirjana Marinković-Lepić, zastupnica Naše stranke u Parlamentu BiH već više od tri mjeseca prikuplja podatke o tome da se rasvijetli u koje namjene se troše sredstva reprezentacije. Ona je uputila dodatnih 11 dopunskih zastupničkih pitanja institucijama koje su u prošloj godini potrošile više od 75 posto sredstava reprezentacije ili više od 15.000 KM u ove svrhe.

Od institucija je zatražila da dostave specifikaciju utrošenih sredstava kako bi se jasno pokazalo na šta su se trošila sredstva poreskih obveznika.

Shodno tome, zanimljivo je da je u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH potrošeno 3.029,36 KM na kupovinu reklamnog materijala. Na vodu za piće 1.648,30 KM, a 5.795.00 KM za jelo i piće zvanica na ceremoniji otvaranja ovog Zavoda. Za konzumaciju jela i pića na sastancima sa direktorima ostalih kazneno-popravnih ustanova u BiH te direktorom Instituta za javno zdravstvo (vezano za vakcinaciju osoblja) utrošeno je 999,20 KM.

Agencija za forenzička ispitivanja je za eksternu reprezentaciju potrošila 5.021,22 KM od čega 3.809,85 KM za ugostiteljske usluge tokom 45 poslovna sastanka direktora u BiH.

Na internu reprezentaciju od gore navedenog iznosa je utrošeno 1.629,10 KM i to od tog iznosa najviše na zamjenika direktora – 1.000,50 KM.

Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH je utrošila 13.400,00 KM na poklone, reklamni materijal, zahtjeve i drugo dok je Regulatorna agencija za komunikacije BiH 8.168,71 KM potrošila na štampanje promotivnog materijala iako to nije predviđeno Pravilnikom o korištenju sredstava za reprezentaciju.

Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova je prošle godine potrošila ukupno 5.907,00 KM od čega je 2.085,15 KM na poklone. Istaknuto je da se po ovlaštenju direktora ove Agencije za poklon poslovnim partnerima mogu kupiti određene vrste roba te da su u 2020. godini kupljeni pokloni manjih vrijednosti.

Kada je riječ o ministarstvima, najviše novca na reprezentaciju je potrošilo Ministarstvo odbrane BiH i to 138.700,10 KM. Iza njega je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH sa utrošenih 58.242,92 KM te Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH sa 50.579,37 KM.

Od navedenih najkonkretnije su odgovorili iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice rekavši da je na internu utrošeno 11.612,50 KM, a na eksternu reprezentaciju 38.966,87 KM.

Interna reprezentacija je podrazumijevala “osvježenja prilikom organizovanja radnih sastanaka unutar Ministarstva. Eksterna reprezentacija se također odnosila na sastanke rukovodstva Ministarstva.

Izvor: Ba.n1info.com

The post Institucije BiH najviše trošile na ugostiteljske usluge i reklamni materijal appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.