Iranski nogometaš osuđen na 26 godina zatvora

Iranski nogometaš Amir Nasr Azadani osuđen je na 26 godina zatvora od Revolucionarnog suda zbog navodnog saučesništva u ubistvu tri pripadnika snaga sigurnosti i još dva zločina počinjena tokom protesta koji su potresaju zemlju od sredine septembra.

Azadani je osuđen na 16 godina zatvora zbog saučesništva u ubistvu trojice zvaničnika sigurnosti, pet zbog optužbi za okupljanje i udruživanje radi izvršenja krivičnog djela i još dvije zbog učešća u ilegalnim grupama s namjerom da narušava javnu bezbijednost.

U istom postupku tri osobe su osuđene na smrt, uključujući Saleha Mirhashmija, šampiona u karateu, a Azadani je ipak izbjegao smrtnu kaznu, iako su tamošnji mediji pisali da ga čeka javno vješanje.

Azadani je skupio 17 nastupa u prvoj iranskoj nogometnoj ligi gdje je nosio dresove Ran-Ahana, Tractora i Gol-e Rayhana.

U Iranu su posljednjih mjeseci aktivni protesti širom zemlje nakon smrti 22-godišnje djevojke Mahse Amini u pritvoru iranske policije za moral. Protesti su počeli bunt protiv iranske moralne policije, a proširili su se u jedan od najozbiljnijih izazova iranskoj teokratiji od njene Islamske revolucije 1979. godine.

The post Iranski nogometaš osuđen na 26 godina zatvora appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.