IT vojska Ukrajine: Borimo se protiv Rusa i online i na terenu

Ukrajinska uprava za cyber bezbjednost saopštila je da se ta zemlja bori i u cyber prostoru i na terenu.

Kako prenosi BBC, ona se suočava sa stalnim cyber napadima na vladu i mrežu infrastrukture, a na meti su i građani i zvaničnici.

Zamjenik predsjedavajućeg Državne službe za specijalne komunikacije Viktor Žora kazao je da su njihove odbrambene službe odbile većinu napada, ali da su u borbi bez presedama protiv Rusije.

“Ova dva rata (koja vodimo) su dio hibridnog rata. Ovo se dešava prvi put u historiji i vjerujem da cyber rat jedino može da se okonča okončanjem konvencionalnog rata i učinit ćemo sve što možemo da se približimo tom momentu,” kazao je Žora.

Na početku ruske invazije na Ukrajinu, ministar za digitalizaciju je pokrenuo “IT vojsku Ukrajine” koja je sprovodila cyber napade na ruske mete, uključujući i pokušaje da se omete saobraćaj i mreža električne struke, dodao je on.

Grupa na Telegramu trenutno ima 270.000 članova, ali ukrajinski ministar procjenjuje da bi uskoro moglo da se 400.000 hakera online bori za Ukrajinu.

The post IT vojska Ukrajine: Borimo se protiv Rusa i online i na terenu appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.