Italija ukida nošenje maski na otvorenom, ponovo otvara noćne klubove

Italija je u petak napravila još jedan korak ka vraćanju na stanje prije pandemije kada je ponovo otvorila noćne klubove i ukinula obavezu nošenja maski na otvorenom, jer je broj slučajeva koronavirusa u opadanju.

Maske su i dalje potrebne u prometnim područjima, kao i u zatvorenim javnim prostorima, a mnogi od onih koji su bili u centru Rima u petak su i dalje nosili maske, bilo zbog navike ili zbog straha od infekcije.

Pravila o nošenju maski na otvorenom mijenjala su se tokom pandemije, koja je pogodila Italiju početkom 2020. godine i do sada je od Covida umrlo više od 150.000 ljudi.

Obaveza je ponovo nametnuta u decembru nakon porasta broja slučajeva koji se pripisuju omikron varijanti Covid-19.

Zahtjev za obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru ističe 31. marta, iako bi mogao biti produžen, prenosi AFP.

Noćni klubovi su također trebali biti otvoreni u petak nakon što su zatvoreni u decembru, ali gosti moraju pokazati dokaz o vakcinaciji protiv koronavirusa ili nedavnom oporavku od virusa.

Italija je početkom januara zabilježila više od 220.000 pozitivnih slučajeva dnevno, ali se broj od tada više nego prepolovio, prema službenim podacima ministarstva zdravlja.

The post Italija ukida nošenje maski na otvorenom, ponovo otvara noćne klubove appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.