Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku

Grad Srebrenik se suočava sa ozbiljnim problemima u vodovodnom i odvodnom sistemu koji direktno utječu na kvalitet života njegovih građana. Iako je već godinama jasno da je infrastruktura zastarjela i neadekvatna, gradska uprava nije poduzela neke značajne korake kako bi riješila ove probleme.

Jedan od najizraženijih problema u gradskom području su česta začepljenja odvodnog sistema. Građani u Ulici Hazima Fazlića, Ibrahima Cvike, Posavkog odreda često se suočavaju s poplavama uzrokovanih preopterećenjem kanalizacionog sistema, što dovodi do oštećenja njihove imovine i stvara ozbiljne zdravstvene rizike stanovništvu.

Poplavljena kuca - Ilustracija problema u Srebreniku

Situacija je postala toliko kritična da su građani počeli otvoreno izražavati nezadovoljstvo radom gradske uprave, koja, prema njihovim riječima, ništa nije poduzela u posljednjih 6-7 godina kako bi riješila ovaj problem koji se konstanto ponavlja.

U gradskoj upravi postoji i elaborat kako riješiti ovaj problem ali ni jedan gradonačelnik do danas nije našao za shodno da ovaj problem riješi. Da li će to uraditi gradonačelnik Bijelić ?

Moramo reći da stanovnici Srebrenika sve više gube povjerenje u sposobnost gradske uprave da upravlja gradskim resursima i riješi infrastrukturne probleme. Mnogi smatraju da gradskoj upravi nedostaje vođa koji bi mogao animirati i voditi tim ljudi koji su spremni raditi, napraviti plan i osigurati da se problemi s vodovodnim i odvodnim sistemom adekvatno adresiraju i rješavaju i riješe za njegova mandata.

Zbog nedostatka akcije i nedostatka komunikacije s građanima, mnogi građanim razmišljaju o podizanju sudskih sporova protiv grada kako bi prisilili gradsku upravu na djelovanje, što i lično podržavamo.

Ovi problemi nisu ograničeni samo na tehničke aspekte infrastrukture.

I samo Gradsko Vijeće također nije poduzelo ništa po pitanju zakonodavnih okvira koji bi mogli poboljšati stanje odvodnog i vodovodnog sistema. Umjesto da rade na kreiranju i implementaciji novih zakona i propisa koji bi olakšali renoviranje i održavanje ovih vitalnih sistema, članovi Gradskog Vijeća su uglavnom pasivni i ne pokazuju inicijativu po ovom pitanju.

Ova neaktivnost Gradskog Vijeća dodatno pogoršava situaciju koju imamo sa infrastrukturom na gradskom području i povećava frustraciju među građanima Srebrenika (popričajte sa građanima na temu redukcije vode ovih dana ili na temu poplava koje redovno "iznenade" Srebrenik i poplave gradsko područje).

Građani Srebrenika su svjesni da postoji potreba za značajnim ulaganjima u razvoj vodovodne i kanalizacione mreže, kao što je naglasio i sam gradonačelnik Bjelić u intervjuu.

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima.

Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju).

Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Plan Vododvod

Gradsko vijeće ima moć da napravi zakonske okvire koji bi mogli značajno unaprijediti vodovodni i odvodni sistem u Srebreniku, da li su svjesni toga ? Haman nisu, jer pasivnost koju pokazuju je za Ginisovu knjigu rekorda, po ovom pitanju. Gradsko vijeće bi trebalo raditi a to bi uključivalo donošenje novih zakona i propisa koji bi olakšali izgradnju i renoviranje infrastrukture, kao i osiguranje financiranja za ove projekte. Međutim, bez odlučnih akcija i konkretnih planova, ovi problemi će se samo pogoršavati iz godine u godinu.

Akcionizma od gradske uprave imamo kada treba malo negdje asfaltirati neki seoski put, a da se pri tome polože cijevi i napravi i kanalizacija, pripremi vodovodna mreža, o istom trošku, ne pada im na pamet. Haman taj posao veću pamet i organizacionu sposobnost traži od postojeće.

Srebrenik se nalazi na prekretnici. Građani su svjesni problema i spremni su poduzeti pravne korake kako bi prisilili gradsku upravu na djelovanje. Vrijeme je da Gradsko Vijeće i uprava prepoznaju ozbiljnost situacije i počnu raditi na rješavanju ovih kritičnih problema.

Nisu ni Oktobar a ni novi izbori daleko. Koja stranka je spremna da se prihvati ovih problema i riješi ih u sljedeće 4 godine ?

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.