prof. dr. Izudin Kesetovic
prof. dr. Izudin Kesetovic

Izborne liste: Isti kandidati – isti rezultati !

prof. dr. Izudin Kesetovic
prof. dr. Izudin Kesetovic

Prema prvim, preliminarnim listama političkih stranaka za oktobarske izbore, može se zaključiti: „Ista meta, isti rezultati“.

Ako se imaju u vidu istraživanja o stepenu izlaznosti na izbore, očekivati je iste rezultate. Politička klijantela u privatnom i javnom sektoru će prevagnuti. Očekivati će veći  broj onih koji će „precrtati“  ili „ preskočiti“ izbore.

Isto tako distanca pozicije i opozicije je neznatna, sa očekivanjima odstupanja na neznatnih: plus – minus.

Jednostavno rečeno situacija nepromijenjena.

Krajnji ishod cijelog procesa može krenuti i na gore i na bolje. Sve ovisi koliko će se politički sudionici držati „izrečenih obećanja“.  Ako je sudit po starom „sve ostaje po starom“. Ograničenja su već limitirana u institucionalnim ograničenjima političkog i privrednog sistema.

Prva, su sasvim jasna i promjena nema bez dubokih ustavnih zahvata.

Druga, su sadržana u jakoj diferencijaciji onih kojim pogoduje sistem  i koji slijede principe dogovorne ili tzv. „jaranske„ ekonomije iz prethodnog sistema i tranzicijske ekonomije na principu „ko je jamio, taj je jamio“

U takvim okolnostima dobija se idealna sprega polikratije koja sebi produžava vlast i ekonomske oligarhije i „ oligarha“ koji uvećavaju lično bogatstvo.

U presjeku stanja između ideološke desnice i ljevice ostaje samo vječni interes koji potiru sve vrednote liberalnog-tržišnog – socijalno- demokratskog društva.

Dubina društvene krize u BiH će se produbiti u ravni između formalne/zvanične i neformalne/sive ekonomije; civilnog i javnog društva, kao i ekstremno bogatih i ekstremno siromašnih.

Ishod ovih procesa je teško predvidjeti

Kako se već „ pobjednici“ mogu predvidjeti, kao u završetku Svjetskog prvenstva u nogometu 2014. godine, ostaje nam jedina nada: „Vidimo se na narednom Svjetskom prvenstvu u fudbalu i na Izborima u BiH, 2018. godine,  sa novim izbornicima i sudionicima/ igračima“.

 

Također provjerite

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca U prostorijama …

Gradačac

Gradačac – susjedna općina Srebrenika

Gradačac - susjedna općina Srebrenika Općina Gradačac se nalazi na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, unutar …

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.