Izvoz pilećeg mesa u EU

mirko

Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH najavio je dolazak inspekcije iz Dablina za pregled objekata i sistema u BiH za izvoz pilećeg mesa u EU.

„Mislim da smo na dobrom putu. BiH je ispunila svoje uslove i to je nešto što će da bude aktuelno u narednim sedmicama i mjesecima” , kazao je ministar Šarović, dodajući kako se očekuje i dozvola za provoz mesa drumskim koridorom kroz Bugarsku za Tursku „što će u značajnoj mjeri da pojeftini, ne samo transport nego uopšte aranžman za izvoznike mesa u Tursku“.

„ Očekuje se u ovom trenutku saglasnost zemalja članica EU i taj proces je u toku“, naveo je Šarović, dodajući da je o tom pitanju optimist, jer su pregovori s Briselom uspješno završeni.

Među prioritetima je spomenuo i predstojeću ministarsku konferenciju Energetske zajednice koja će biti održana u BiH u četvrtak i petak, gdje je BiH domaćin. Izrazio je nadu da bi tada trebalo biti uspješno riješeno i pitanje zakonodavstva iz oblasti gasa, „kako bi BiH bile ukinute sankcije koje su uvedene prije godinu dana na ministarskoj konferenciji u Tirani“.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.