Izvoz u Italiju iz BiH pao za više od 92 miliona KM

U prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isti period prethodne, izvoz u Italiju pao je za više od 92 miliona KM, što je pad od oko 28 posto.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva tri mjeseca ove godine BiH je iz Italije uvezla robu u vrijednosti od 350,1 milion KM, a istovremeno izvezla 241,3 miliona KM, dok je u istom periodu prošle godine u BiH iz Italije uvezeno 417,9 miliona KM, a izvezeno 333,5 miliona KM.

“Potpuno očekivano. Italija je drugi spoljnotrgovinski partner BiH, a s obzirom na to da je tamo značajno eskalirao problem sa virusom korona, to što se dešava sa privrednom prelilo se i kod nas. Odlukom vlasti Italije dio preduzetnika je prestao da radi i njihovi dugogodišnji partneri u BiH morali su zatvoriti svoje pogone i proizvodnju”, rekao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske.

Mada je teško predviđati, vrlo je izvjesno da bi se pad izvoza u Italiju mogao nastaviti i u aprilu s obzirom na to da se još ne očekuje normalizacija stanja, mada postoje najave da bi u drugoj polovini ovog mjeseca mnoge italijanske kompanije mogle ponovo početi da rade.

U Italiju iz Bosne i Hercegovine najviše se izvoze obuća, neorganski hemijski proizvodi, olovo i proizvodi od olova te mašine i alati, a kada je riječ o uvozu iz te zemlje, najviše smo uvozili bakra i proizvoda od bakra, mašine i aparate, mehaničke uređaje, krzno, sirovu kožu, svilu te meso i voće.

Privrednici i proizvođači koji uglavnom posluju sa Italijom ističu da je još rano govoriti i procjenjivati šta se može očekivati s obzirom na to da sve zavisi od epidemiologa i stručnjaka koji će na kraju i reći kada je sve gotovo i kada se život može vratiti u normalnu.

I u Vanjskotrgovinskoj komori BiH nedavno su rekli da su najviše pogođene privredne grane koje su poslovale sa Italijom te da je samo tekstilna industrija zabilježila pad u martu od 20 odsto s obzirom na to da većina repromaterijala dolazi iz te zemlje.

Ipak, istakli su da se situacija iz dana u dan popravlja te da je sve manje problema i kada je u pitanju prevoz robe, ali i nabavka repromaterijala.

(RTV Slon/Nezavisne novine)

Objava Izvoz u Italiju iz BiH pao za više od 92 miliona KM pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.