Jarun umjesto Yarun: Da li je greška u koordinatama uzrok pada letjelice u Zagrebu?

Sinoćnji pad neidentificirane letjelice u Zagrebu i dalje je top tema u regionu, a još uvijek se špekulira o tome kako je ona dospjela čak u Hrvatsku.Moguće pojanjenje ponudio je bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Josip Štimac, koji je rekao da je, po njegovom mišljenju, “logično ovo što se sad pojavilo na društvenim mrežama”.

“Umjesto Yaruna u Ukrajini u Google Maps su možda ukucali krivo. Ako su upisali krivo, Google maps je identificirao naš Jarun u Zagrebu. Naravno da će istraga utvrditi sve što se točno dogodilo, ali to mi se nekako čini najlogičnije”, kazao je Štimac za Večernji list.

Štimac je naveo kako se ta letjelica programira na zemlji prije leta i nema mogućnost korekcije putanje.

“Ono što je isprogramirano, ona prati tu putanju. Mogla je pasti na katedralu ili bilo gdje drugdje. Ali ako je baš pala na Jarun, ovo mi se čini dosta logičnim da su upisane koordinate krivog Jaruna. Radi se o letjelici koja nema posadu. Padobrani služe za spuštanje te letjelice. Lansira se s kamiona, odleti svoju rutu i prije slijetanja otvori padobrane da se spusti i da se može ponovno. Postoji samouništenje moguće da je došlo i do toga”, pojasnio je on.

Podsjećamo, kasno sinoć je u Zagrebu pala, za sada još uvijek neidentificirana letjelica. Kako je saopćila hrvatska vlada, imaju saznanja da je letjelica došla iz pravca Rumunije preko Mađarske.

Klix

Objava Jarun umjesto Yarun: Da li je greška u koordinatama uzrok pada letjelice u Zagrebu? pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.