Jasmila Žbanić: Posvećujem ovu nagradu ženama Srebrenice

Nakon velikog trijumfa filma “Quo Vadis, Aida?” na ovogodišnjoj dodjeli nagrada Evropske filmske akademije, na svom Facebook profilu oglasila se i Jasmila Žbanić.

Zahvalila se Evropskoj filmskoj akademiji na tome što je prepoznala važnost ovog filma i istaknula zahvalnost cijele ekipe koja je radila na filmu.
“Film je posvećen ženama i majkama Srebrenice i njihovim ubijenim sinovima, muževima i očevima… za tri generacije muškaraca koji su ubijeni zbog svojih imena. Žene Srebrenice su pronašle način da izgrade mir u potpuno uništenoj zemlji. Žene uvijek pronađu način da poprave nered koji su napravili muškarci”, napisala je Žbanić.
“Posvećujem ovu nagradu ženama Srebrenice i našim majkama koje su nas naučile kako da destrukciju pretvorimo u ljubav. Nadam se da će potaknuti žensku solidarnost, ženske priče, ženske perspektive u film, politiku i život. Filmovi su snažna sila koja nas može napraviti saosjećajnijima, razumnijima i sposobnijima da prihvatimo kompleksnost života. Imamo odgovornost da našoj publici prikažemo istinu, iako može biti bolna, i ne uvijek profitabilna. Moramo pričati našoj publici kompleksne priče kako bismo ih pripremili na kompleksna vremena koja su pred nama”, napisala je u svom obraćanju.

Film “Quo Vadis, Aida?” osvojio je nagrade za najbolju evropsku redateljicu, najbolju glumicu, te za najbolji evropski film 2021. godine.  Nagrade se dodjeljuju u 19 kategorija, od kojih je najvažnija najbolji film. Film “Quo Vadis, Aida?” koji tematizira genocid u Srebrenici osvojio je nekoliko međunarodnih nagrada, a bio je nominiran za “Oscara” u kategoriji za najbolji film na stranom jeziku.

Čestitamo!

The post Jasmila Žbanić: Posvećujem ovu nagradu ženama Srebrenice appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.