Tvrđava Gradina Srebrenik

Josipović: Dobrodošli dragi Bosanci i Hercegovci!

Predsjednik susjedne nam Republike Hrvatske Ivo Josipović, osudio je stav HDZ-ovog lista Makarsko primorje, gdje su u tekstu naslovljenom sa "Gosti koji su višak" Ive Ćurkovića, Bosanci i Hercegovci proglašeni "nepoželjnim" gostima na hrvatskoj obali, "ali ih se ne može izbjeći".

 

Josipović je na svom Facebook profilu napisao sljedeće: "Čitam, neki s prezirom i omalovažavanjem, gotovo rasistički, govore o turistima-gostima iz susjedne BiH. Svaki je gost dobro došao u Hrvatsku, posebno prijatelji iz BiH. Uživajući u ljepotama Hrvatske, šire prijateljstvo, stvaraju nova poznanstva, ali i jačaju naše gospodarske rezultate. Ovdje većina ljudi ne mjeri goste samo po tome koliko im je debeo novčanik. Zato, dobro došli dragi Bosanci i Hercegovci"!

Predsjednik Hrvatske je ovaj komentar ostavio na svojoj Facebook fan stranici, a sudeći po komentarima ispod njega, većina građana te zemlje razmišlja isto.

Tako je Jasna Kuvač napisala: "Kao turističkom djelatniku svaki gost je DOBRODOŠAO gost, a mi stalno tvrdimo da smo zemlja za savršen odmor". Do momenta objavljivanja ovog teksta na Josipovićevoj stranici je ostavljeno 165 komentara, gdje su mnogi ugostitelji podržali njegov stav.

Podsjetimo, urednik Ćurković u Makarskom primorju piše o tome kako Bosanci ne ostavljaju dovoljno kuna, mokrenjem u vodi zagađuju hrvatsko more, te se toaletom koriste samo u krajnjoj nuždi.

Ovo nije prvi put da se u hrvatskim medijima povlači ista tema. Prošlog ljeta je novinarka HTV-a Dijana Čuljak u udarnom Dnevniku prokomentarisala kako građani BiH samo zauzimaju mjesto na hrvatskim plažama, a ne ostavljaju novac.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši