Tvrđava Gradina Srebrenik

Kako odrasli tumače bajke?

U bajkama uvek postoji jedna lijepa, pametna i dobra djevojka u nevolji. Obično je skroz bespomoćna, prepuštena na milost i nemilost raznim bićima (aždajama, vješticama, ili čak sopstvenoj maćehi). Zatim, naravno, tu je lijepi, zgodni, hrabri princ, koji dolazi u pomoć ovoj divnoj djevojci (ili bolje – djevici).

Imamo i ružne i zle sestre, zlu maćehu, oca koji će uvek biti na strani svoje nove žene, a ne svog djeteta i da ne nabrajam dalje, poenta je jasna. Ajmo redom, one najpoznatije…

Pepeljuga – klasična sponzoruša, kod kuće rinta, najgore i najprljavije moguće poslove radi, svi je ponižavaju… ali zato kad uveče izađe, kad se dotjera i namontira, nema tog frajera koji je neće primijetiti. I najžešći baja iz kraja (čitaj – princ) će je poželeti za sebe. E sad, da ne ispadne lahka riba, praviće se nezainteresovana, otići će bez pozdrava, ali nekako sasvim slučajno izgubiće cipelicu… ili vizitku sa brojem mobilnog… cipele su ipak skupe, a i kako da ide kući bosa, mislim, to bi baš bilo fakat  smor… Uglavnom, postaraće se da on nekako sazna ko je ona… i eto ti srećnog kraja…

Trnoružica – neposlušna glupačica, lijepo su joj govorili da ne dira oštre predmete, ali eto, ona se baš zaigrala, šta joj je to trebalo u petnaestoj godini da se ubode… i šta onda, ko će hteti posle da je ženi takvu, nego nju lijepo uspavaju i kad se probudila sto godina kasnije, a ona još ljepša nego što je bila kad je zaspala… moderna medicina čuda čini… i naravno, nađe se i za nju jedan princ, slijep kod očiju, valjda… tako da i tu imamo srećan kraj…

Snježana – ona je tek riba, pobjegla od svoje kuće, bogataške, u kojoj je bila mažena i pažena kao princeza… u nekakvu hipi komunu da živi sa sedmoricom bradatih čudaka koji po  cijeli dan kopaju u rudniku, a ipak su srećni i pjevaju non-stop… jadna njena maćeha, tri puta je dolazila da je urazumi, ali nije vrjedelo… neće ova kući, lijepo joj tu gde je… i šta onda bi, valjda se predozirala ili tako nešto, skoro da će da umre, kad naiđe princ i odvede je na ispiranje želudca… i tako, preživjela ona a valjda joj i dosadilo sve ono pjevanje, te riješila da ostane sa princom… dakle – srećan kraj…

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši