Kapela Gospe Lipničke

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2017. godine, proglasila je „Graditeljsku cjelinu Kapele Gospe Lipničke u Srednjoj Lipnici, Grad Tuzla“, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Nacionalni spomenik se sastoji od kapele Gospe Lipničke sa pokretnim naslijeđem: slike Gospe Lipničke sa sv. Petrom i sv. Pavlom, slika Madone sa sv. Benediktom i sv. Agnezom i Sveta Trpeza, crkvenim zvonikom, prilaznim platoom sa amfiteatralnim sjedištima-klupama i stablima lipe.

Kapela Gospe Lipničke se nalazi u zaseoku Marići, u Srednjoj Lipnici, 13 km sjeverozapadno od Tuzle.

Kapela Gospe Lipničke postoji oko 250 godina. U periodu nakon “Bečkog rata“ (1683–1699), između Austrije i Osmanskog carstva, Lipnička kapela je skoro cijelo jedno stoljeće bila sjedište tuzlanske župe i u čitavom tom periodu Lipnička kapela djeluje kao duhovno i pastoralno središte čitavog tuzlanskog kraja. Tokom zadnja dva stoljeća, kapela u Lipnici je postala značajno molitveno i zavjetno-mariološko svetište tuzlanskog kraja i šire regije.

Kapela Gospe Lipničke datira sa kraja 17. stoljeća. Sagrađena je na tradicionalnom molitvištu i u tom periodu Lipnička kapela djeluje kao duhovno i pastoralno središte čitavog kraja. Nakon povratka župnika u Tuzlu, kapela u Lipnici sve više postaje molitveno i zavjetno-mariološko svetište.

Objekat kapele vanjskih gabaritnih mjera 6,13 x 7,83 m, ima podrumsku etažu ispod južne polovine objekta i prizemnu etažu. Pokriven je četverostrešnim krovištem. Zidovi prizemne etaže izvedeni od drvene bondučne konstrukcije sa ispunom od drvenog šepera malterisanog blatnim malterom sa završnom obradom od krečnog maltera. Krovna konstrukcija je drvena.

Na udaljenosti od oko 3,5 m sjeverno od kapele, na mjestu starog drvenog zvonika, izgrađen je novi zvonik od drvenih oblica.

Godine 2005. izvršena je temeljna obnova kapele, a više puta je sanirano obližnje klizište.

Najveća vrijednost ovog Nacionalnog spomenika je poznata slika Gospe Lipničke sa sv. Petrom i Pavlom, koja je rad domaćeg baroknog majstora, sa kraja 17. stoljeća, u tehnici ulje na platnu i dimenzija 93 x 84 cm.
„Čudotvorna“ slika Gospe je vrijedan folklorni artefakt ovog kraja, naročito u smislu običaja vezanih za Lipničku kapelu. Zbog njene vrijednosti, ova slika se uglavnom nalazi i čuva u Franjevačkom samostanu u Tuzli.

The post Kapela Gospe Lipničke appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.