Ko će imati prioritete u vakcinisanju protiv COVID -19?

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na posljednjoj sjednici u Mostaru donijela odluku da se odobri nabavka 800 000 vakcina protiv COVID- 19 što će ukupno koštati oko 13, 2 miliona KM. Još nije poznato od koga i kada će vakcina biti nabavljena, ali ono što se sa sigurnošću sada već zna, jeste da će se ovom količinom vakcina pokriti oko 20 do 40 posto stanovništa, a prioritete će imati najrizičnije kategorije stanovništa, odnosno osobe treće životne dobi, hronični bolesnici, kao i osobe koje se bave rizičnim zanimanjima poput policije i zdravstvenih radnika, istakao je Goran Čerkez, član Kriznog štaba Feedralnog ministarstva zdravstva, te dodao:

„Kažem između 20 i 40 posto stanovništva, jer sve zavisi od toga dali će to biti pitanje monodoznih vakcina ili vakcina, koje će se primati u dvije doze. Važno je kazati da se ovim ne prejudicira nabavka nijedne vakcine, nego da će odabir vakcina biti na osnovu stručnih preporuka, međunarodne akademske zajednice, svjetskih preporuka, Svjetske zdravstvene organizacije, ali i naših stručnjaka iz ove oblasti i ono što će nas voditi u nabavci same vakcine jest kvaliteta, provjerenost, sigurnost. Nabavka sama ne prejudicira vrijeme nabavke, jer kao što znate vakcina još nije proizvedena, sve su u fazi testiranja. Ovdje se radi o zajedničkoj nabavci, što nas ne ograničava da vršimo razgovore i sa drugim proizvođačima ukoliko vakcina bude proizvedena“.

(RTV Slon)

Objava Ko će imati prioritete u vakcinisanju protiv COVID -19? pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.