Koliko troši porodica u Njemačkoj? 1.000 eura ode samo na hranu

Koliko jedna porodica, koja godinama živi u Njemačkoj, zarađuje i troši da bi preživjela?

Kako se tamo snalaze naši ljudi, ako je u pitanju jedna četvoročlana porodica, u kojoj oba roditelja rade?

Na ova pitanja odgovorio je YouTuber Vule, na svom kanalu “Vuletova svaštara”.

On je u svom posljednjem snimku, pod nazivom, “Plate i mjesečni izdaci četvoročlane porodice u Njemačkoj” napravio detaljan spisak prihoda i rashoda prosječnog domaćinstva.

“Ako muž i žena rade, zarađuju mjesečno 4.500 eura (oko 9.000 KM). Uzeo sam neki prosjek, naravno da ima bračnih parova koji zarađuju više. Ako su na većoj poziciji, u nekoj jakoj firmi, kao što je Bosch i slično, i onda rade noćne smjene… onda imaju i 5.500 eura (oko 11.000 KM). Ali, ima i onih koji zarađuju manje, tako da je ovo dobar prosjek”, kaže Vule, i napominje da je ta zarada odnosi za manje kvalifikovane ljude, koji imaju zanat i rade u industriji i kojih je najviše i da nije uračunavao inženjere i, recimo, IT stručnjake.

Dječiji dodatak za dvoje djece je 440 eura, objašnjava Vule, tako da je prihod prosječnog domaćinstva ukupno 4.940 eura.

Što se izdataka tiče, za četvorosoban stan kirija je 1.200 eura, komunalije su najmanje 250 eura mjesečno.

Struja se plaća posebno, 150 eura mjesečno.

Hiljadu eura nam treba mjesečno za hranu, vjerujte da ne može ispod toga. U današnje vreme pogotovo, kada su cijene skočile za 50 posto”, objašnjava Vule.

Ostatak analize možete pogledati na linku ispod:

RADIOSARAJEVO.BA

Objava Koliko troši porodica u Njemačkoj? 1.000 eura ode samo na hranu pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.