„Konak Suljagića“ u Špionici kod Srebrenika – reprezentativan objekat ruralne gradnje

Konak Suljagića s pratećim objektima u Donjoj Špionici kod Srebrenika predstavlja rijedak izuzetno vrijedan i u građevinskom smislu dobro očuvan primjer starog seoskog gazidnstva.

Sam konak pripada tipu takozvane seoske čardaklije koja je do danas očuvala visok stepen autentičnosti i integralnosti. Svrstava se među najstarije objekte na području ove općine. Pretpostavke o njenoj starosti temelje se na narodnoj predaji, a prema dostupnim historijskim izvorima, u Konaku Suljagića nekada davno je boravio kadija  i u početku su se u njemu donosile presude.

U gruntovnim knjigama, koje predstavljaju prvi historijski izvor o vlasniku kuće, piše da je 1887. godine vlasnik kuće postao Dželal-bega Efendić, a nešto ranije bila je u vlasništvu i čuvene porodice Gradaščević. Na kraju prvog svjetskog rata kuću su kupili Mula-Jusuf i Haso Suljagić, koji su u to vrijeme bili nastanjeni u susjednim Ćehajama. Nešto kasnije Mula-Jusuf je kuću i dio imanja prepisao svom sinu, kojem je, takođe, bilo ime Jusuf, koji je u njoj sa supurugom Havom othranio šest sinova i dvije kćeri. Jusuf je umro 1999. godine, a tri godine kasnije i njegova supruga Hava, tako da već 16 godina u ovoj kući niko ne stanuje. Posljednji put je renovirana 1936. godine, ali je u svim elementima zadržala svoj prvobitni izgled. Prizemlje kuće je zidano od lomljenog kamena, širine 80 centimetara, što je kući davalo veliku stabilnost, a ukućanima pružalo sigurnost. Ulaz u kuću krasi kameni luk koji simbolizira osmansku arhitekturu, a ulazna vrata su napravljena od tvrdog hrastovog drveta. Unutrašnjost kuće je bogata tradicionalnim elementima, među kojima posebnu pažnju privlači mangala, zemljana peć, hamandžik i raskošni ćilimi. U avliji kuće ograđenoj daskama, nalaze se pušnica za sušenje voća, magaza, hambar, koševi za kukuruz i štala koji potvrđuju pretpostavku da je kuća bila u vlasništvu bogate begovske porodice. No, s obzirom na činjenicu da u kući niko ne boravi skoro već dvije decenije, kompletno gazdinstvo danas je prilično zapušteno.

Neki od ručno izrađenih prozora s demirima od kovanog željeza prilično su oštećeni, a u donjim zonama zidova evidentna su i površinska oštećenja maltera koji postepeno otpada s debelih kamenih zidova. I kompletno dvorište ovog nekada prelijepog seoskog gazdinstva zaraslo je u visoku travu i raznovrsno drveće, tako da se pušnica i ostali prateći objekti sve teže uočavaju. No, zahvaljujući Zavodu za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK, Konaku Suljagića i kompletnom seoskom gazdinstvu uskoro će biti vraćen stari sjaj. –„Za nekoliko dana bit će završena kompletna projektna dokumentacija za temeljitu restauraciju Konaka Suljagića i ostalih pratećih objekata. Projekat sanacije se radi po uzoru na rekonstrukciju sličnog objekta, a to je Eminagića konak u Tešnju, čiji projekat je radio Federalni zavod za zaštitu spomenika u maju 2005. godine“, ističe Benjamin Bajrektarević, direktor Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK.

Nakon što se kompletira projektna dokumentacija, predstoji podnošenje aplikacija na tendere za obnovu kulturnih spomenika koje raspisuju nadležne federalne institucije. Dio sredstava pokušat će se osigurati i iz predpristupnih fondova Evropske unije putem projekata prekogranične saradnje. U planu je, prema riječima Bajrektarevića, da se do naredne zime završi sanacija dotrajalog krova, a već naredne godine trebali bi započeti radovi na temeljitoj rekonstrukciji kompletnog gazdinstva. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je prije pet godine Konak Suljagića s pratećim objektima proglasila nacionalnim spomenikom BiH. Nakon što se završe radovi na rekonstrukciji i sanaciji, prema riječima Bajrektarevića, ovaj spomenik  od kapitalnog značaja za kulturnu baštinu BiH, zahvaljujući bogatim muzejskim eksponatima, trebao bi se pretvoriti u etnološki muzej.

Također provjerite

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“

Festival sevdalinke: Nihad Kantić Šike osvajač Plakete „Safet Isović“ U velikoj sali Bosanskog kulturnog centra …

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.