Krizni štab predložio produženje aktuelnih mjera u BiH

Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva predložio je produženje epidemioloških mjera na području Federacije BiH za narednih 14 dana.

Sedmodnevna incidenca na nivou Federacije BiH je 109,3 slučaja/100.000 stanovnika. Najviša incidenca zabilježena je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (332,3/100.000), Zapadnohercegovačkom (257/100.000) i Kantonu 10 (196,24/100.000). U posljednjih sedam dana zabilježen je rast svih indikatora, najviše broja smrtnih slučajeva (49) i broja pacijenata na respiratoru (28), kao i hospitaliziranih pacijenata (409).

Krizni štab napominje da su vlade kantona, odnosno krizni štabovi kantonalnih ministarstava zdravstva dužni donositi restriktivnije mjere, ukoliko dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, a na osnovu dokumenta „Javnozdravstveni kriteriji za prilagođavanje javnozdravstvenih i društvenih mjera u kontekstu COVID-19″.

Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva poziva stanovništvo da se što prije vakciniše, jer je to najefikasniji način zaštite.

Također podsjećaju da je i dalje na snazi aktuelna naredba kojom je, između ostalog, obavezno nošenje maski u zatvorenim prostorima i na otvorenom, ukoliko nije moguće držati distancu od minimalno dva metra.

Svim građanima se prepopručuje izbjegavanje većih okupljanja i pridržavanje ličnih mjera zaštite od zaraze koronavirusom.

Prijedlog produženja mjera biće upućen Vladi Federacije BiH na usvajanje.

Izvor: Bhrt.ba

The post Krizni štab predložio produženje aktuelnih mjera u BiH appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.