Kvalitetan sadržaj ovogodišnje manifestacije “Dana povelje”

Organizacioni odbor kulturne manifestacije „Dani povelje 2015.“, na svojoj prvoj sjednici održanoj prošle sedmice, kojom je predsjedavao načelnik općine Srebrenik Nihad Omerović, usvojio je program manifestacije kojom će se, 15. februara obilježiti 682. rođendan grada Srebrenika.

Danipovelje

Na taj dan 1333. godine pod zidinama grada Srebrenika, na obroncima Majevice, tadašnji bosanski ban Stjepan II Kotromanić je uručio poznatu Povelju delegaciji Dubrovačke republike. Srebrenik je u to vrijeme bio jedan od najljepših i najmoćnijih gradova i utvrda srednjovjekovne Bosne , o čemu svjedoči i činjenica da je u njemu stolovao Stjepan II Kotromanić, a poznata Povelja Dubrovčanima predstavlja prvi pisani dokument u kojem se spominje ime ovog grada.

Ove godine se navršavaju 682 godine od potpisivanja Povelje, a Srebrenik obilježava i slavi 15. februar iz 1333. godine kao jedan od najznačajnijih datuma u svojoj bogatoj prošlosti. U sklopu ovogodišnje manifestacije „Dani povelje“, u periodu između 13. i 20. februara upriličit će se niz književnih večeri, izložbi, okruglih stolova, pozorišnih predstava i drugih kulturnih sadržaja. Među brojnim atraktivnim sadržajima vrijedi istaknuti „Festival saza – dr. Hašim Muharemović“, „Veče s Abdulahom Sidranom“ i pozorišnu predstavu „ Mujo, Suljo i Fata u društvu spektakla“, u režiji Harisa Pašovića.

Ulaz za sve planirane sadržaje je slobodan.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.