Litar goriva u BiH košta i preko 3,30 KM, Džindić kaže da je to najniže u regiji

Ministar energije, rudarstva i industrije, Nermin Džindić istako je da je cijena goriva u BiH najniža od svih zemalja u regiji, da će cijena plina barem do 1. januara 2023. ostati ista, te da je snabdijevanje električnom energijom stabilno.

“Što se tiče cijena goriva, Vlada je već učinila odlukom o ograničavanju profita na prodaju nafte i naftnih derivata i ta odluka se pokazala kao možda najbolja u regionu jer i dalje imamo najbolje cijene nafte i naftnih derivata,” kaže Džindić.

Istakao je nadu da će se situacija u svijetu normalizovati i da će to utjecati na stabilizaciju cijena u energetskom sektoru.

O plinu, ministar kaže kako je Energoinvest potpisao ugovor do početka januara, nakon čega će vjerovatno biti produžen kao što je produžen i ovaj ugovor.

“Što se tiče formiranja cijena, radi se o staroj formuli. Promjena cijene nafte, naftnih derivata utječe direktno na formiranje cijene plina. Ne očekujemo drastične promjene u odnosu na prethodni period,” kazao je o cijeni plina ministar Džindić.

Cijena plina će do 1.1. 2023. godine biti onako kako je ugovor potpisan i neće doći do promjene, kaže Džindić, a za cijenu nakon toga niko ne zna.

Džindić kaže kako je prije petnaestak dana obišao evropske zemlje i da su cijene tamo značajno skuplje nego u Federaciji BiH, te Federacija BiH zajedno sa entitetom Republika Srpska ima najbolju cijenu energenata od svih država u regionu.

“Da li će Vijeće ministara učiniti neki korak vezano za akcize to je na Vijeću ministara,” kaže Džindić.

Što se tiče cijene električne energije do 1.1. 2023. neće biti promjena ni za industriju ni za građane ali kaže kako se prate svi parametri i redovno izvještava parlament i vlada.

“I jedna i druga Elektroprivreda imaju problem što se tiče poslovanja vezan za odluku o tržišnom modelu snabdijevanja. Dobro znate da je Parlament korekcijom zakona o električnoj energiji, članom 16A, limitirao rast cijene energije prema tržišnom modelu snabdijevanja prema velikoj i srednjoj privredi. To je teško palo Elektroprivredi BiH, mi smo intervenisali aktiviranjem bloka 4 i 5 kako bi izvezli više energije i nadomjestili taj gubitak,” objasnio je Džindić probleme sa kojima se susreću elektroprivrede u FBiH.

Naglasio je kako u BiH postoje dovoljne količine električne energije za sve zahtjeve na tržištu BiH i da je situacija stabilna.

The post Litar goriva u BiH košta i preko 3,30 KM, Džindić kaže da je to najniže u regiji appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.