Tvrđava Gradina Srebrenik

Lokalni izbori bit će odgođeni?

Kašnjenje u donošenju budžeta i neizdvajanje novca za provođenje tendera može izazvati odgađanje provođenja općinskih izbora, koji su planirani za 7. oktobar ove godine, saznajemo iz izvora bliskih Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH.

Stoga je CIK krajem prošle godine Vijeću ministara, Predsjedništvu i Parlamentu BiH uputio pismo u kojem ih upozorava da je nužno da na vrijeme osiguraju novac za provedbu lokalnih izbora.

FOTO: Ilustracija

Razvlačenje posla

Za ovu namjenu planirano je oko 12,9 miliona KM, od toga 4,3 miliona treba CIK-u za podmirenje troškova, a ostalih 8,5 miliona KM trebaju izdvojiti općine i gradovi. No, bez državnog budžeta sve dolazi u pitanje. Svaki dan odgode stvara dodatne probleme.

"Javne nabavke i tenderske procedure ne mogu se razvlačiti unedogled. Pimjera radi, štampanje glasačkih listića mora se završiti do juna, zato što imamo izbjeglica i raseljenih osoba. Listići se moraju slati po cijelom svijetu, a budžeta nema" kaže naš izvor.

Najviše problema, prema svemu sudeći, bit će sa štampanjem, jer u slučaju da se neko od ponuđača žali, procedura traje po nekoliko mjeseci.

Krajnje vrijeme

Naš izvor podvlači da bi najkasnije ovog mjeseca novac morao biti raspolaganju.

"Treba završiti izmjene Izbornog zakona BiH, raspisati izbore 9. maja, raspisati sve moguće tendere, formirati nove biračke odbore i komisije, registrirati stranke, kandidate, a svaki taj korak prati na stotine tužbi, žalbi i prigovora i sve traje" ističe naš izvor.

Zbog toga je trakavica s budžetom nepotrebno odgađanje, koje na koncu može napraviti veliki problem za održavanje lokalnih izbora.

Kompleksan posao

Organizacija izbora kompleksan je posao, a oni, umjesto da pomognu, samo otežavaju ovakvim razvlačenjem, upozorava naš izvor.

"Mi ne možemo skratiti procedure ako ne bude promijenjen Zakon o javnim nabavkama. Ne možemo raspisati tender za glasačke listiće, jer nemamo novca na računu. Njihovo štampanje košta od 1,25 do 1,5 miliona KM, a novca nema" upozorava nas sagovornik.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši