Manje učenika, manje studenata u BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o statističkim pokazateljima u predškolskom, osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini za 2019. godinu.

U 2018/2019. godini u 359 predškolskih ustanova (202 javne i 157 privatnih) upisano je 28.511 djece, među kojima je njih 500 sa posebnim potrebama. U odnosu na prethodnu školsku godinu, broj predškolskih ustanova je veći za 8,1%, a broj djece korisnika predškolskih ustanova porastao je za 10,1%. Zbog popunjenosti kapaciteta, u 2018/19. godini 3.531 dijete nije primljeno u predškolske ustanove. Obezbjeđenje pristupa i povećanje obuhvata predškolskim odgojem i obrazovanjem ostaju najznačajniji prioriteti u ovoj oblasti.

U školskoj 2018/19. godini u 1.803 osnovne škole upisano je 280.018 učenika. U istoj školskoj godini u 311 srednjih škola upisano je 117.475 učenika, što je u odnosu na prethodnu školsku godinu manje za 6.673 učenika ili 5,4%. Najveći broj učenika opredjeljivao se za tehničke škole.

U akademskoj 2018/19. godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući i integrisane studije, u zimski semestar upisano je 87.696 studenata, što je manje u odnosu na prethodnu akademsku godinu za oko šest hiljada studenata. Među studentima bila su 11.744 apsolventa.

U istom periodu na postdiplomske, magistarske, master i specijalističke studije upisana su 12.083 studenta, dok je na doktorske studije upisan 981 student. U petogodišnjem periodu došlo je do smanjenja broja studenata za više od 21 hiljadu.

Izvor: RTV Slon

Objava Manje učenika, manje studenata u BiH pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.